Pošto polože prijemni ispit i upišu se na željeni fakultet, najbitnija stavka za svakog studenta jeste smeštaj i gde će živeti tokom daljeg školovanja. Kada je o Srbiji reč, imaju nekoliko opcija – život kod rođaka, u studentskim domovima ili privatnim stanovima.
Kako izgledaju studentski domovi kod nas, ekipa portala Mondo imala je prilike da vidi, kada je ušla u popularni "Studenjak" i porazgovarala sa studentima koji tu žive. Tragom te vesti istraživali smo kako izgledaju studentski domovi u inostranstvu, a svoje iskustvo sa nama podelila je Anastasija, Srpkinja koja studira u Hong Kongu.
Anastasijina soba u Hong Kongu
Soba u kojoj je smeštena ima pet kvadrata, a WC mora da deli sa još tri studentkinje. U Tu malu sobu uspeli su da smeste klimu, ormar za odeću i radni sto.
"Što se tiče moje male sobe moram reći da je živeti u njoj skroz prihvatljivo i da zapravo na videu deluje strašnije. Realna situacija je da ja u ovoj sobi uglavnom samo spavam, a za to je ova kvadratura sasvim dovoljna. Deljenje WC-a kao i kuhinje me je na početku jako plašilo, ali moram reći da sam zaista zadovoljna dosadašnjim suživotom sa moje dve cimerke", ispričala je Anastasija za Mondo.
Kako izgleda smeštaj u Studenjaku u Beogradu
Jedan od najpopularnijih smeštaja u Beogradu jeste "Studentski grad", gde su sobe podeljene u četiri kategorije. Pored osnovne opreme u vidu kreveta, radnih stolova i plakara i polica, još i hodnik sa čajnom kuhinjom i kupatilom, direktna telefonska linija, interna kablovska televizija i internet konekcija. Svaka soba je opremljena i klima uređajem.
Kako izgleda deliti prostor sa cimerima i organizovati život u 20 kvadrata, ekipa našeg portala imala je prilike da vidi kada je 2021. godine posetila ovaj kompleks.
Dragana Tepavčević iz Gacka iz Hercegovine u Studenjaku u Domu 1 živela je sa još tri sestre i kako je ranije za MONDO ispričala, smatra da je to najbolji smeštaj za studenta.
"Ovde dan duže traje i imamo vremena za sve. Rasterećeni smo od spremanja obroka i čićenja sobe, jer su u domu ljudi koji su zaduženi za to", rekla je Dragana.
Deljenje prostora sa cimerima nije ovde problem, kako nam je rekla Tijana Tiodorović sa Poljoprivrednog fakulteta i otkrila da je dogovor ključan.
"Delite 20 kvadrata i naravno da se zbližite kako prolaze meseci i godine. Tu ima mnogo kompromisa i dogovora. Recimo, ja učim naglas, a cimerke onda uče u čitaonici, pošto jedino tako možemo da se uklopimo. Ako imamo neki problem, mi ga rešimo", ispričala nam je tada Tijana.
Upravo ovo druženje nešto je što nedostaje studenstkim domovima u inostranstvu, otkriva nam Anastasija, uz objašnjenje da su Kinezi, recimo, dosta povučeni i nezainteresovani.
"Ono što je takođe veliki problema jeste jezička barijera jer velika većina mlađih generacija jako slabo govori engleski jezik", otkrila nam je, a uz zatvorenost, kaže da su joj najteže pali klimatski uslovi jer temperaturna razlika u toku dana ne postoji i tokom celog dana podjednako je sparno i zagušljivo.
(Mondo.rs)
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Ako nas ne motiviše Zvezda, ne znam ko će": Žocova poslednja poruka pred derbi!