Slušaj vest

Brojni zaposleni u Srbiji se pitaju da li svaki izostanak sa posla moraju da opravdaju poslodavcu ili imaju pravo da odsustvuju "po koji dan", a da nadređenom ne navedu razlog što ne dolaze na svoje radno mesto. 

"Čula sam da zaposleni po zakonu o radu ima pravo da pet dana tokom godine ne dođe na posao i da ne obavesti svog poslodavca koji je razlog što to čini. Kako sam čula, zaposleni ne mora da dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad, odnosno ne mora da otvori bolovanje. Dovoljno je da samo kaže da taj dan neće doći na posao", kazala je za portal MONDO Aleksandra Petrović (29) iz Beograda.

Advokat Zoran Krneta nam je objasnio da nijedan dan koji je neopravdan, a tiče se nedolaska na posao neće proći bez sankcija. 

"Neopravdano odsustvo se uređuje Pravilnikom o radu koji uglavnom predviđa dva do tri neopravdana odsustva tokom godine kao razlog za otkaz. S obzirom na to, mogli bismo zaključiti da zaposleni može sebi da priušti jedan ili dva neopravdana dana tokom godine a da zbog toga ne dobije otkaz", započeo je razgovor naš sagovornik. 

Istakao je da zbog jednog ili dva neopravdana dana zaposleni može da bude sankcionisan. Kako je naveo, zaposleni može da dobije opomenu ili da mu se smanji zarada. Međutim, prema njegovim rečima postoji tendencija, naročito u IT sektoru u IT firmama, da poslodavci dozvoljavaju "sick day", odnosno "dan za bolest". 

"Dan za bolest"

"Pomenuti dan zakon ne prepoznaje nego su ga poslodavci ustanovili u praksi. To znači da zaposleni može ujutru ili pre nego što treba da dođe na posao da se javi poslodavcu i da prijavi da je bolestan i da ne dostavi nikakvu potvrdu od lekara. Poslodavci u IT sektoru dozvoljavaju nekoliko takvih dana godišnje ili jednom mesečno. To je praktično benefit za zaposlenog. Napominjem da je to praksa u IT sektoru koji je ipak dosta fleksibilniji i liberalniji od drugih poslodavaca", naveo je. 

Advokat Zoran Krneta je za portal MONDO istakao i da poslodavac može zaposlenom da odobri neplaćeno odsustvo ukoliko smatra da je to potrebno. 

"U tom slučaju poslodavac zaposlenom mora da uruči rešenje kojim mu odobrava dane neplaćenog odsustva", zaključio je sagovornik razgovor za naš portal. 

Podsetimo, ranije smo pisali da li zaposleni imaju pravo na plaćene slobodne dane u slučaju selidbe.

BONUS VIDEO: 

Kurir televizija "JA KAO DIREKTOR NE MOGU DATI OTKAZ AKO NEKO ZLOUPOTREBI BOLOVANJE" Stojanović: Više nema priče za one koji su to radili