Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, gostujući u emisiji "Kec na jedanaest" na televiziji K1, govorila je o izazovima obrazovnog sistema u Srbiji i o planovima za stimulisanje mladih da se bave pedagoškim radom.
"Decenijama se nije ulagalo dovoljno u prosvetu. Moderne tehnologije dolaze nam kroz iskustva drugih zemalja, pa ćemo ih uvoditi prema njihovim modelima. Plate u obrazovanju su godinama bile ispod proseka, što je uticalo na izbor kadrova koji se bave prosvetnim aktivnostima. S druge strane, imamo predmete poput informatike, matematike, fizike, engleskog, nemačkog i srpskog jezika, koje retko ko želi da predaje. Zbog toga smo odlučili da ponudimo stipendije studentima koji su na drugoj godini studija, a planiraju da se bave pedagoškim radom", izjavila je Đukić Dejanović.
Ministarka je istakla da je neophodno stimulisati deficitarne profesije:
"Moramo više ulagati u profesije kojih nedostaje, a manje u one gde je konkurencija velika. Vlada je donela odluku da će od januara svi zaposleni dobiti povećanje plate od najmanje 8%, dok će prosvetni radnici imati povećanje od 12%. To znači da će početnik nastavnik razredne nastave, čija je plata trenutno 92.700 dinara, od januara zarađivati 12% više."
Govoreći o prosečnoj plati u obrazovanju, ministarka je dodala:
"Prosečna plata u prosveti je sada veća od prosečne plate u Srbiji, ali početna plata prosvetnog radnika, prema koalicionom sporazumu iz prošle godine, treba da bude izjednačena sa prosečnom platom u Srbiji. Trenutno smo dostigli 94% prosečne plate, a naš cilj je da do 2025. godine dostignemo potpunu izjednačenost. Nastavićemo dijalog sa sindikatima kako bismo postigli ovaj cilj, ali trenutno nema više raspoloživih sredstava," zaključila je Đukić Dejanović.
Ministarka je takođe istakla važnost povećanja zaposlenosti i bezbednosti u obrazovnom sistemu:
"U poslednje četiri godine, zaposlili smo 22.600 ljudi na neodređeno vreme. Ove godine, taj broj je 1.312. Takođe radimo na smanjenju administracije i povećanju bezbednosti u školama. Krivični zakonik se menja u saradnji sa sindikatima i Ministarstvom pravde, a očekujemo da će predlog biti usvojen do kraja godine. To znači da će prosvetni radnici imati isti status kao advokati kada su na radnom mestu, što podrazumeva strože sankcije za napade na njih."
Đukić Dejanović se osvrnula i na trenutne pregovore o platama:
"Trenutno smo postigli nivo od 94% prosečne plate u Srbiji, ali nastavljamo pregovore tokom cele godine kako bismo dostigli punu izjednačenost. Obustava rada nije štrajk, ali razumem nezadovoljstvo ljudi. Štrajk prema zakonu podrazumeva skraćenje časova na 35 minuta. Radimo na tome da ispunimo obećanja i poboljšamo uslove rada u prosveti", naglasila je ministarka.
Što se tiče "Nacionalne čitanke", ministarka je istakla da je to knjiga koju će dobiti svi učenici osnovnih i srednjih škola, dodajući da trenutno postoji četiri nacionalne čitanke koje su namenjene učenicima.
"To je knjiga koju dobijaju svi učenici osnovnih i srednjih škola. Imamo četiri nacionalne čitanke, a ideja je da kroz njih pružimo obrazovanje koje oblikuje građanina sveta, ali i osobu koja prepoznaje i ceni svoje nacionalne karakteristike, kulturu i tradiciju. Kroz vaspitne poruke i tekstove u ovim čitankama želimo da podstaknemo razvoj nacionalnog identiteta kao orijentira, jer ako neko upozna i voli svoj identitet, lakše će poštovati i ceniti i tuđe. To je glavna ideja", objasnila je.
BONUS VIDEO:
(MONDO/Nevena Davidović)
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu