Slušaj vest

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić najavio je uvođenje semafora u kružnom toku, konkretno na Brankovom mostu, čiji cilj je da zamene saobraćajnog policajca u špicu. Naveo je da ti semafori neće imati zeleno svetlo, već samo crveno i trepćuće žuto.

Profesor Saobraćajnog fakulteta Krsto Lipovac objašnjava da su novi semafori postavljeni jer su se uvođenjem kružnog toka nastali novi problemi - ometanje glavne raskrsnice. 

"Kružni tok ima svoja pravila i to se neće promeniti. Kada se upali trepćuće žuto, imate pravo da se uključite u kružni tok, ali poštujući njegova pravila. Crveno će menjati saobraćajca u toku špica“, pojasnio je Šapić.

Lipovac objašnjava zašto su kružni tok i semafori postavljeni na ovoj lokaciji.

"Generalno kad pričamo o kružnim raskrsnicama, nekoliko faza je bilo za uvođenje kružnih raskrsnica. Prva faza je bila arhitektonska. Arhitekte su, da bi ukrasili grad, planirani kružne raskrsnice. Druga faza se bavila kapacitetom, a i treća današnja, gde se one realizuju zbog bezbednosti saobraćaja. Kad pričamo sa naučne strane u urbanoj sredini, važne su tri faze. Prva faza je da se analizira situacija, da se definišu problemi i da se vrednuju. U vrednovanju danas zauzimaju simulacije – šta će biti na raskrsnici i kako će uticati na ostatak mreže. Druga faza su prvi utisci i treća su navika. Svugda je važna uloga stručnjaka“, istakao je on.

Beoinfo Kružni tok Ušće

Kružni tok je postavljen zbog problema kapaciteta.

"U ovom slučaju, definisan je problem kapaciteta i zagušenja i vremenskih gubitaka. Sa uvođenjem kružne raskrnice javili su se nove problemi, a to je problem prilaza raskrsnici za vozila koja ometaju glavne pravce. Neophodno je rešavati, jedno od rešenja su i semafori. Oni bi trebalo da omoguće vozačima uključenje", zaključuje.

Bonus video:

Kurir televizija KRITIČNI KRUŽNI TOK U NIŠU: Ovo je mesto gde je poginuo Srba i gde su saobraćajne nesreće česte

(N1, Mondo.rs, I.L.)