U Ivanjici je potvrđen veliki broj pacijenata obolelih od šuge, koja zahvata osobe svih uzrasta, a posebno se javlja u kolektivima, vrtićima i školama. Izolacija obolelih i lečenje svih članova porodice ključni su za suzbijanje zaraze, poručuju epidemiolozi ovdašnjeg Doma zdravlja.
U domu zdravlja ovih dana javljaju se pacijenti svih uzrasta sa simptomima šuge koja godinama postoji u Srbiji. Ove godine povećan je broj obolelih, a najvažnije je, kako tvrde epidemiolozi, uspostaviti dijagnozu, izolovati i lečiti zarazu. Šuga se prenosi isključivo kontaktom, a detaljnije o tome govorio je Dr Milorad Dramićanin, epidemiolog Doma zdravlja, Ivanjica.
"To može biti direktan kontakt sa rukovanjem, to je i polno prenosiva bolest, zatim dodirom odeće o odeću. Pored dodira ruku i tela, ona se prenosi i zaraženom odećom, jer ona može nekoliko dana ostati na odeći obolelog ili čak na posteljama, na posteljini. Nije dovoljno da se samo leči telo, mora se zameniti posteljina u kući obolelih.
Doktor Dramićanin ističe da se pravilnim i pravovremenim lečenjem može u potpunosti eliminisati zaraza, ali je bitno da se što pre prepoznaju simptomi, poput intenzivnog svraba i promena na koži:
"Simptomi su karakteristični, sitne ospice na rukama, između prstiju, pod laktovima, ispod pazuha, po nogama. Ono što je karakteristično je da je svrab intenzivan i posebno jak noću, a dijagnoza još zahteva neke epidemiološke podatke ako vidimo da pacijent dolazi.
Inkubacija kod šuge traje od dve do šest nedelja, pa je važno sprovesti lečenje kod svih ukućana u isto vreme, ali i kod osoba u bliskom kontaktu jer je bolest seksualno prenosiva.
"Postoje nekoliko preparata, permetrin, to je biljni preparat, nije otrovan, vrlo efikasan. Postoje supstance, odnosno masti, s tim što je to lečenje malo komplikovanije, traje 6 do 7 dana, pa tek onda sledi kupanje. Postoji benzil benzoat, vidim da ga u Beogradu ima, ovde nam je isto efikasan. Postoji i veterinarski lek koji u nekim težim šugama, možda ima i neke teže oblike, onda će kožni lekar prepisati i takvu terapiju.
Epidemiolog dr. Dramićanin sa kolegama iz službe patronaže iz službe za kožne i venerične bolesti održava predavanja u ovdašnjim osnovnim školama u cilju edukacije i prevencije ove zarazne bolesti.
BONUS VIDEO:
Neočekivan poraz Partizana u Areni: Prvi kiks u ABA ligi, Budućnost slavila!
Partizan je ponovo u krizi: Nova katastrofa u Humskoj, opet ništa od pobede!
"Imamo deset igrača, nemam pojma šta će biti sutra": Željko i Partizan u ogromnom problemu, povređeni lideri!
Pola Partizana povređeno, Željko mora da "izmisli" lidere: Novi plej čeka šansu, mladi biseri hoće minute!
Željka Obradovića pitali da li je potcenio Budućnost: Sad ću vam dati jedan podatak...