Slušaj vest

Beogradski elektronski live sastav IDQ nastupao je na bini zajedno sa impozantnim Simfonijskim orkestrom Srbije i horom, sa više od 100 izvođača na sceni, sopranom Ivanom Čanović, tenorom Aleksandrom Tolimirom, baritonom Đorđi Cuckovskim i dirigentom Predragom Gostom.

Pesme koje datiraju iz razdoblja od 11. do 13. veka, otkrivene u 19. veku, suprotne zvaničnoj dvorskoj muzici tog doba, izvodile su se na livadama, vašarima, u tavernama, na karnevalima, dok se te večeri najveće delo Karla Orfa, čulo u impozantnom Hangaru Luke Beograd. Krenulo je sa poznatim taktovima, kao upozorenje, veličanstvenim zvukom „O Fortuna“, tiho, pa sve glasnije do poslednje note pojačavajući dramatično i dajući mu snagu. Publika uživa, sluša, pomera se u ritmu. Doživljaj upotpunjuje veliki video bim, na njemu se smenjuju filmovi, delo veštačke inteligencije. Crvena boja je dominantna, čemu doprinosi upečatljiva, blistava Ora ïto limitirana serija brenda Ploom. Događaj je truly unique, baš kao što je i slogan ovog brenda namenjenog odraslim pušačima. Sluša se red klasike, pa dela Igora Puljića i Aleksandra Milićevića, poznatijih kao DJ Pookie i DJ Alex (dvojac IDQ) i tako je nastala klasična elektronska muzika koju upotpunjuju svetlosni efekti u prostoru.

Ploom 3 copy.jpg
Promo/Dragan Jovanović 

„Veliko je zadovoljstvo raditi i stvarati sa takvim vanvremenskim delom kao što je Karmina Burana, koje je samo po sebi dinamično i sa motivima, prilično je i moderno i pokazalo se kao sjajan izbor za prvo izdanje Symphony of beats. Izazov je da se prenese energija dela ranijih vekova u novo doba. Fuzija sa elektronskom muzikom je vrlo praktična, dosta je živa stvar, dosta je dinamike koje se poklapa u delu sa konceptom elektronske muzike koja ima svoje dinamičke širine“, rekao je Aleksandar Miličević, DJ Alex i producent u Pokreni se, jutarnjem programu TV Nova S.

Spoj naizgled nespojivog, prošlosti i sadašnjosti, klasične muzike i električne, ali onog što je potrebno svim generacijama. „O Fortuna“ podseća kako su sva radosti i uživanju trenutna, zato se i ne treba ustručavati.

Zvuk, osvetljenje, nesvakidašnji ambijent, sve se povezalo sa „Karmina Burana“, tako da je nešto više od sat i po, uz bis, jer kako drugačije, čitav prostor na Dunavu, i posetioce u njemu ponela nadahnuta atmosfera. To je doživela i voditeljka Kristina Radenković.
„Karmina Burana je spoj nečeg nesvakidašnjeg s obzirom na to da su ove pesme nastale između 11. i 13. veka pa ih je Karl Orf obradio u 19. veku, a sada smo imali priliku ne samo da ih slušamo već i da gledamo na ovom audio-vizuelnom nesvakidašnjem događaju. Neopisiv je osećaj, bez teksta sam ostala, jedva da sam i tapšala koliko me je muzika ponela. Ove pesme su posvećene prirodi, požudi, ljubavi, ženama, dominirala je crvena boja na bini upotpunjujući doživljaj. Uostaolom prisustvo te boje je lepo objasnio svetski priznat francuski dizajner Ora ïto: Kada stavite crveno u jednu prostoriju, sve se promeni“, istakla je Radenković.

„Dok crvena za neke simbolizuje ljubav i strast, za druge je ona znak moći, hrabrosti i odlučnosti“, istakao je Ora Ïto na Nedelji dizajna u Milanu gde je predstavljena saradnja ovog dizajnera i brenda Ploom, a upravo to jeste i bio doživljaj, jer je crvena boja i njena jedinstvena energija, bogata simbolikom dominirala na video bimu, bini, kao i na upaljenim kamerama posetilaca u Hangaru.

Ploom 6 copy.jpg
Promo/Dragan Jovanović 

A jedna od zaslužnih što je Beograd imao prvi put ovakav događaj je Marija Jelić, operska pevačica i jedan od organizatora ovog jedinstvenog koncertno audio-vizuelnog iskustva. Internacionalna operska fondacija, čiji je Marija osnivač, se bavi promocijom kulturnih aktivnosti u Srbiji sa idejom i misijom da spaja nespojivo. Klasika iz dvorana se prebacuje u prostore koje nisu tako tipične za ovu vrstu muzike, kao što je na primer bio prostor Hangara.

„Došli smo na ovu ideju tako što pratimo globalne trendove miksovanja simfonijske muzike i pravljenja fuzije sa elektronskom. Želimo da mladim generacijama ponudimo konceptualnu umetnost koju oni i vole. Ovde je bio prisutan i vizuelni identitet koji je pratio kompletno izvođenje, koji je baziran na veštačkoj inteligenciji kao jedan film, DJ, simfonijski orkestar, hor, sopran, tenor, bariton i dirigent. Tako ćemo na neki način da motivišemo mlade generacije da kasnije slušaju operu, gledaju balet, ali i da im pružimo nešto što je inovativno. S druge strane, ljubitelje klasične muzike, a koji su u nekim ozbiljnijim godinama, želimo da zainteresujemo i ponudimo im nešto što je novo“.

Na kraju na video bimu mogla se pročitati poruka da će biti nastavka, što je sve posetioce i obradovalo.

„Uveliko razmišljamo ne samo da ponovimo ovaj događaj, već i da ponudimo neku tehno simfoniju, ali i možda neku tehno operu. Spremamo iznenađenje u 2025. Naša želja je da dođemo do svih gradova u Srbiji, jer - kultura svih je zapravo kultura za sve“, poručila je Marija Jelić.

Ploom 2 copy.jpg
Promo/Dragan Jovanović 

Važno: Samo za punoletne korisnike nikotinskih proizvoda. Ovo ne znači da je upotreba duvanskih patrona bezbedna ili da eliminiše rizik za zdravlje ili zavisnost povezanu sa upotrebom duvana. Nijedan duvanski proizvod nije bezbedan.