"Bio sam prisutan na sastanku u Šarićevoj kući na kojem su bili Šarić, Jocić, Jocićeva supruga, i neki Žabac. Na tom sastanku Jocić je podržao ideju da njegovom kumu Miletu Jerkoviću predstavimo kao da je Šarić vlasnik Jedinstva iz Gajdobre, a ne ja, jer je i Jocić imao loša iskustva sa Jerkovićem", rekao je Štrbac na suđenju Šarićevoj grupi po optužnici za pranje najmanje 20 miliona evra stečenih švercom kokaina.

Štrbac koji je, kao advokat, zastupao Jerkovića i Šarića, rekao je da se Nebojša Tubić - Žabac "ničim nije bavio", nego je preprodavao informacije.

Jocić je optužen za ubistvo vlasnika hrvatskog nedeljnika Nacional Ive Pukanića.

Štrbac je naveo da je spojio Šarića i Jerkovića koji je, kako je reako, bio "najeksponiraniji čovek u privatizacijama" i vlasnik 30 poljoprivrednih preduzeća, od kojih su mu na kraju ostala dva.

Jerković je svedok u postupku protiv optuženih za pranje novca.

"U aranžman kupovine Jedinstva iz Gajdobre ušao sam sam, a Šarić mi je bio potreban kao alibi i da me zaštiti svojim autoritetom, a ja sam bio stvarni vlasnik. Sada Mile Jerković mene kleveće i ne znam koji je njegov interes u tome, kada sam ga upoznao sa Šarićem i rekao mu da je to jedan mlad, pošten i uspešan biznismen koji ima desetine miliona evra stečenih izvozom cementa iz Crne Gore u Albaniju", rekao je Štrbac.

Dodao je i da je Šarić zaradio 29 miliona evra od prodaje preduzeća Štampa nemačkom koncernu VAC (WAZ).

Štrbac je naveo da je Jerković tada u njemu video most do Šarićevih miliona i priliku da ih "preseli u svoje džepove".

"Jerković lažima pokušava da se abolira od krivičnog postupka i oduzimanja imovine, gleda samo svoj interes. Jerković je sve probleme rešavao nasiljem, on je prevarant, loš čovek", rekao je Štrbac.

Štrbac je rekao da je u privatizaciji Mitrosrema iz Sremske Mitrovice bio angažovan isključivo kao advokat i da taj slučaj nema veze sa Šarićem, jer su dogovor o isplati novca postigli optuženih Zoran Ćopić i Jerković.

"Bile su četiri isplate od 16. aprila do 15. juna 2009. godine, od 100 hiljada evra, 50 hiljada, 100 hiljada i 212 hiljada evra. Novac koji je obezbeđivao Ćopić donosio je vozač, a ja sam ga predavao Jerkoviću", rekao je Štrbac.

Ćopić, jedan od najbližih Šarićevih saradnika, uhapšen je 26.
aprila u Banjaluci.

Ćopićev advokat Veljko Delibašić pitao je Štrpca zašto je sa Jerkovićem prevario Ćopića za 50.000 evra, ako mu Ćopić nije učinio ništa loše a Jerkovića opisuje kao nasilog prevaranta, a optuženi je odgovorio da je to učinio jer mu je "Jerković tada bio bliži".

Štrbac je rekao da mu nije poznato da je Šarić povezan sa švercom droge i negirao da je član Šarićeve kriminalne grupe.

Suđenje se nastavlja sutra.

Pored Šarića, Ćopića, i Štrpca, optuzeni su i njegova supruga Dubravka Štrbac, Stevica Kostić, Andrija Krlović, Marinko Vučetić, Predrag Milosavljević i Nebojša Jestrović.

Prema optužnici, novac od kokaina je preko of-šor kompanija prebacivan u Srbiju i uplaćivan na račune domaćih preduzeća, a deo novca je u gotovini položen u novosadsku Metals banku, a korišćen je i za izdavanje bankarskih garancija koje su upotrebljene u privatizaciji društvenih preduzeća.

Novac je ulagan u firme Mladi borac iz Sente, novosadski Putnik, Mitrosrem iz Sremske Mitrovice i Palić iz Subotice. Optuženima preti kazna do 12 godina zatvora.

Suđenje za šverc kokaina grupi Darka Šarića, u kojoj je optuženo još 19 ljudi, počelo je 20. septembra 2010. godine pred Specijalnim sudom.

(Beta)