Premijer Mirko Cvetković izjavio je danas da je cilj Vlade Srbije i drugih institucija da se pranje novca, kao nelegalna aktivnost, iskoreni ili svede na minimum.

"Vlada nastoji da problem reši sistemski, modernim i sveobuhvatnim zakonima, poboljšanjem saradnje u regionu i sa međunarodnim institucijama koje se bore u suzbijanju ove pojave", rekao je Cvetković na konferenciji o suzbijanju pranja novca i finansiranju terorizma u kontekstu evropskih integracija Srbije, koju su u Beogradu organizovali Savet Evrope i EU.

On je ukazao da je ta borba svakako duga, teška i iscrpljujuća i naglasio da se između organizovanog kriminala i pranja novca može postaviti znak jednakosti.

"Nezakonito sticanje imovine je glavni, i ako ne i jedini motiv za vršenje krivičnih dela, a da bi se uživalo u koristima, lažno se prikazuje da je ta imovina zakonita", rekao je Cvetković.

On je rekao da je ključ uspešne borbe upravo onemogućavanje stvaranja povoljnih uslova da se novac uvede u legalne tokova.

Premijer je rekao da Srbija već deceniju izgrađuje takav sistem, od prvog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terozrizma iz 2002. godine, do danas, kada imamo usvojene novi Zakon i Nacionalnu strategiju sprečavanja pranaja novca.

Cvetković je rekao da je pranje novca i finansiranje terorizma globalni problem, koji usporava prosperitet, podriva stabilnost i transparentnost finansijskog sistema, urušava konkurenciju, ugrožava reforme, utiče na smanjenje investicija, ali i sveobuhvatnu političku i nacionalnu bezbednost u zemlji.

On je rekao da će jačanje saradnje između policije, tužilaštava i Narodne banke Srbije unaprediti i ojačati borbu protriv pranja novca.

Privredni organizovani kriminal konstantna su pretnja po privredu i razvoj demokratije, a prema navodima Uprave za sprečavanje pranja novca, organizovane grupe aktivne su u prevarama vezano za hartije od vrednosti, upotrebu fiktivnih preduzeća i transakcije sa off šor kompanijama.

Šef delegacije Evropske unije Vensan Dežer rekao je na skupu da je privredni i organizovani kriminal i dalje ozbiljna pretnja za razvoj Srbije ali da je Srbija pojačala napore u borbi protiv takve vrste kriminala.

On je istakao da je značajno da Srbija izgradi sistem koji će detektovati i sprečiti pranje novca i da radi na stvaranju snažnijeg zakonodavnog okvira, kako bi se radilo i "preventivno i represivno".

Dežer je izrazio uverenje da će projekat EU i Saveta Evrope za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma omogućiti Srbiji borbu protiv organizovanog kriminala na njenom putu ka Evropskoj uniji.

Današnji skup predstavlja početak zajedničkog projekta Evropske unije i Saveta Evrope za pomoć borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma a glavni korisnik projekta je Uprava za sprečavanja pranja novca Srbije.

Projekat je vredan 2,2 miliona evra a zajednički ga finansiraju EU i Savet Evrope. Dužina trajanja projekta je tri godine.

(MONDO/agencije)