• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: U čeljustima pit bula

Zna se da pit bul ima nepredvidivu narav, ali nameće se pitanje da li su vlasnici toga svesni i čine li dovoljno da spreče krvoločnost svog ljubimca, ili naprotiv pospešuju njegove mračne strane.

Poslednji u nizu napada agresivnih pasa na čoveka koji nas je šokirao je atak staford terijera na trogodišnju devojčicu kojoj je pas odgrizao uvo.

Na sreću devojčica nije životno ugrožena, uvo joj je rekonstruisano, a vlasnika psa očekuje krivična prijava.

U veterinarskoj inspekciji u Upravi za veterinu su naveli da je do incidenta došlo zbog neodgovornog ponašanja vlasnika psa, jer dete nije napala napuštena životinja.

Sličan događaj odigrao se početkom avgusta u Zemunu kada su tri pit bula napala Mišu Kostića (30) u njegovom dvorištu.

Iako ih je "poznavao" od kada su bili štenci, životinje su neočekivano pokazale agresivnost prema njemu.

Sve je počelo kada je njegov brat od tetke, koji je živeo u kući do njegove u istom dvorištu, kupio ženku pit bula s namerom da je upari i zaradi prodajom štenaca. U međuvremenu, brat je završio u zatvoru, a brigu o psima je preuzeo poznanik koji, takođe, živi u njihovom dvorištu.

Miša Kostić priča za MONDO kako je svakodnevno prolazio pored pasa i da je keruša više puta lajala na njega, ali je on uz pomoć čuvara uspevao da je spreči da ga ne napadne.

Međutim, to veče, kada je kuja iznenada krenula prema njemu režući, nije uspeo da se odbrani, jer ga je ona sa još dva mlada pit bula ščepala za nogavicu.

"Nisu hteli da me puste. Pokušao sam da se oslobodim i vratim do kapije, ali krenuli su da vuku još jače. Pao sam, a oni su počeli da me ujedaju po nogama", priča Kostić i dodaje da su mu roditelji pritekli u pomoć i spasli ga iz čeljusti pasa.

Ekipa Hitne pomoći je intervenisala i zatim pozvala policiju da ukloni pse. Međutim, policajci su rekli da ne mogu da reaguju već da je potrebno pozvati komunalnu policiju.

"Zvali smo komunalnu policiju, veterinarsku inspekciju i kafileriju, ali su svi govorili da nisu nadležni. Policija je tada rekla da kučići moraju da budu atvoreni u pomoćnu kuću do daljeg", priča mladić i dodaje da je policija podnela krivičnu prijavu protiv vlasnika pasa.

Prema rečima Kostića, dvadesetak dana nakon napada, veterinarska inspekcija je pozvala radnike iz "Zoohigijene", bivše kafilerije, koji su napokon odveli pse.

"Psi su živeli u prilično lošim uslovima. Bili su neuhranjeni, nekoliko se međusobno poklalo, a tako je stradala i ženka koja ih je oštenila. Jedno vreme smo imali problem i sa buvama, s obzirom na to da smo prolazili kroz dvorište kojim su oni slobodno šetali", navodi on i objašnjava da čuvar pasa nije imao dovoljno sredstava da nabavi hranu za petnaestak pasa, koliko ih se u međuvremenu nakotilo.

Kostić je podsetio da postoji zakon koji psi mogu da se čuvaju i postavio pitanje ko je nadležan u situaciji kada psi napadnu čoveka?

Pomoćnik gradskog sekretara za sektor zoohigijene Vladimir Terzin kaže za MONDO da se životinje sa privatnog poseda mogu ukloniti samo po nalogu Veterinarske inspekcije Republike Srbije.

"Napad u Zemunu se nije dogodio na javnom mestu, već u zajedničkom dvorištu, što je drastičan prekršaj i Pravilnika i Zakona. Ekipe VU Veterine Beograd imaju nadležnost da uklanjaju napuštene pse samo sa javnih površina, bez mogućnosti ulaska na privatan posed", naveo je Terzin.

Inače, pit bulovi ne smeju da budu čuvani u zajedničkom dvorištu bez saglasnosti svih korisnika dvorišta, a objekat u kome se drže ovakvi psi mora biti pod ključem, psi moraju proći obuku i socijalizaciju.

U slučaju da se pravilnik ne poštuje, i dođe do incidenata, pas mora biti kastriran, a u težim slučajevima agresije i eutanaziran, dodao je.

Nova Gradska Odluka, koja je usvojena na septembarskom zasedanju, ne zabranjuje držanje nijedne vrste pasa, jer bi to bilo u suprotnosti sa Zakonom o dobrobiti životinja koji je usvojen na predlog Ministarstva za poljoprivredu, trgovinu, vodoprivredu i šumarstvo.

"Zato je način držanja pit bul terijera, koji su kao opasni psi definisani republičkim Pravilnikom o načinu držanja pasa koji mogu predstavljati opasnost po okolinu, propisan istim tim pravilnikom. Kazne su propisane samo za kršenje tog pravilnika, ne i za držanje tih rasa pasa", precizirao je Terzin.

Grad Beograd najoštrije osuđuje ponašanje neodgovornih vlasnika pasa koje, pokazalo se opet juče, ugrožava živote ljudi.

"Ovakvi slučajevi, međutim, još jednom daju za pravo Gradu, koji je više puta javno apelovao da se kaznena politika u ovoj oblasti pooštri, ali i tražio prenos nadležnosti kako bi se sam izborio i sa problemom neodgovornog vlasništva. Dok se to ne desi, jedino što Grad Beograd može je da pomaže svojim sugrađanima u ostvarivanju njihovih prava", poručio je Vladimir Terzin.

Pit Bul vs. Čovek

Jedini doktor veterinarske medicine koji se bavi ponašanjem životinja kaže da se ovim problemom ne bavimo dovoljno.

"Moji pokušaji da se uključim u njihovo rešavanje bili su osuđeni na propast, što zbog nerazumevanja gradske administracije, što zbog nedostatka želje da se ovaj problem reši na pravi način", kazao je za MONDO dr Ivan Janković.

On smatra da je ranija Odluka o držanju domaćih životinja na teritoriji grada, po kojoj se pas vrste pit bul terijer nije mogao držati ni kretati na teritoriji grada Beograda, bila apsurdna.

"Potrebno je preispitati metode koje se koriste pri proglašavanju neke rase agresivnom“, kazao je i dodao da je mišljenja da eutanazija nije pravo i jedino rešenje za agresivne pse.

Janković kaže da postoji još dvadesetak "bull like" rasa i mešanaca svih navedenih rasa.

"Genetika ponašanja je veoma važan deo etologije, nauke o ponašanju životinja. Upravo ona daje odgovor na pitanje šta očekivati od neke vrste životinja ili od neke rase, u ovom slučaju.

Nažalost, ljudi su duboko umešali svoje prste u proces stvaranja novih rasa i njihovih varijeteta. To su pravdali potrebama da žele da stvore rase domaćih životinja sa boljim proizvodnim karakteristikama", objasnio nam je dr Janković koji nas je ranije posavetovao kako da se odbranimo ukoliko nas pas napadne.

On navodi i da ukoliko pas bilo koje rase nije pravilno i na vreme socijalizovan postoji mogućnost da pokaže "tamnu" stranu svog nasleđa, a ako se tome doda određeni odnos vlasnika prema psu i obuka, "eto nama rođenog ubice".

Dugogodišnjim odabirom, ukrštanjem neke rase malog terijera i američkog buldoga, dobijen je Američki Pit Bul Terijer (APBT) izuzetne snage, glave koja podseća na ciglu, rase koja se odvajkada koristi u borbama pasa, a za koju se može reći da je jedna od najomraženijih među ljudima.

"U svojoj četvorogodišnjoj praksi savetnika za ponašanje životinja, uglavnom sam radio sa agresivnim psima, jer je njih najviše. Prema postojećim kriterijumima svi ti psi je trebalo da budu uspavani. Sreća da se njihovi vlasnici nisu složili sa tom odlukom, već su mi se obratili za pomoć.

Danas su vlasnici pasa za koje se obično kaže da su 'kao bebe'. Tu nema mnogo mudrosti - posvećenost držaoca da reši problem, vreme i strpljenje. Ne zaboravite na veliki broj Američkih pitova koji nikada u životu nisu napali ni jedno živo biće i koji svojim držaocima pričinjavaju veliku radost", kaže Ivan Janković.

(T. Zorić / MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image