"Potvrdu da je Srbija na pravom putu dobili smo i od Evropske komisije i u jučerašnjem mišljenju Saveta ministara EU o dodeljivanju statusa kandidata", rekla je Malović na skupu "Ljudska prava, novo krivično zakondavstvo i nova kaznena politika" održanom u Narodnoj banci Srbije.

Ako postoji neko ko sumnja da Vlada Srbije nije posvećena poboljšanju kvaliteta života građana i zaštiti njihovih prava, odgovor mu je upravo reforma pravosuđa, navela je ministarka pravde.

Malović je rekla će, ako vlada ne omogući sprovođenje zakona, sistem vrednosti biti narušen i ići na ruku kriminalcima, čime bi se društvo vratilo u prošlost i devedesete godine.

Ministarka je navela da je prioritet Ministarstva pravde unapređenje zaštite ljudskih prava i istakla da je u prethodne tri i po godine sprovedena sveobuhvatna reforma krivičnog zakonodavstva izmenama Krivičnog zakonika, Zakonika o krivičnom postupku i pooštravanjem kaznene politike.

"Ali, ovde se ne zaustavljamo. Planiramo dalje izmene zakondavstva, dalje pooštravanje sankcija i uvođenje novih krivičnih dela", rekla je Malović i najavila da će i zločin iz mržnje biti ozbiljno sankcionisan.

Ministarka pravde je rekla da reforma pravosuđa nije jednostavna, jer je "došlo do korenitih izmena u srpskom pravosuđu" koje se prvenstveno odnose na promenu svesti građana i nosilaca pravosudnih funkcija.

"Reforma Krivičnog zakonika iz 2009. godine bila je fokusirana na unapređenje zaštite ljudskih prava. Ovim izmenama pooštrene su kazne za krivična dela izvršena na štetu prava na život, slobodu, privatnost, okupljanje, udruživanje. Prošireno je krivično delo povrede ugleda zbog rasne, verske, nacionalne ili druge pripadnosti i pooštrena kazna kao i krivično delo rasne i druge diskriminacije", rekla je Malović.

Dodala je da je izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koji je upućen u Skupštinu Srbije početkom ove godine predloženo ukidanje krivičnih dela klevete i uvrede radi obezbeđivanja potpunije zaštite slobode izražavanja i medija.

"Išlo se korak dalje u pravcu uspostavljanja efikasnog sudskog sistema i ubrzavanja krivičnih postupaka, i to uvođenjem novih pravnih instituta kao što je sporazum o priznanju krivice koji se već pokazao kao delotvoran u praksi", rekla je Malović.

Dodala je da je Zakonik o krivičnom postupku (ZKP) izrađen "u skladu sa visoko postavljenim evropskim i međunarodnim standardima" u toj oblasti, što su potvrdila i ekspertska mišljenja Saveta Evrope i OEBS-a.

"Usvajanjem novog Zakonika o krivičnom postupku Republika Srbija je ostvarila jedan od osnovnih preduslova za izgradnju društva koje ne toleriše nijedan oblik kriminala, a pogotovo one oblike kriminala koji ostavljaju najopasnije posledice po društvo", rekla je Malović.

Ministarka pravde je dodala da novi ZKP "karakterišu izuzetno savremena rešenja" koja idu u pravcu ubrzavanja postupka, jačanja aktivnosti tužioca kroz uvođenje tužilačke istrage i obezbeđenja specijalnih istražnih mera primenljivih pre svega na krivična dela organizovanog kriminala.

"Svim ovim krivično-pravnim izmenama stvorili smo efikasno sredstvo u zaštiti i potpunom ostvarivanju ljudskih prava", rekla je Malović.

Skup su organizovali Centar za demokratiju i nemačka Fondacije "Fridrih Ebert".

(Beta)