Projekti koje je u proteklih nekoliko godina realizovalo Ministarstvo za telekomunikacije, odnosno Uprava za digitalnu agendu, rezultirali su skokom Srbije na rang listi razvijenosti e-uprave od 30 mesta, saopštilo je danas Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva.

Izveštaj i rang listu svake druge godine objavljuju Ujedinjene nacije, a Srbija se ove godine svrstala među tri zemlje koje su u prethodne dve godine napravile najveći napredak i plasirala se na 51. mesto od 190 zemalja u svetu.

To govori da smo se u ovoj oblasti sasvim približili zemljama EU, od kojih su neke na ovoj rang listi ostale iza nas.

E-uprava ima veliki značaj za građane i privredu jer omogućava veću efikasnost i transparentnost rada državne administracije i direktno utiče na smanjenje korupcije. U zemljama širom sveta ovoj oblasti poklanja se velika pažnja i izdvajaju velika sredstva kako bi se stanje elektronske uprave unapredilo.

Visok plasman na rang listi razvijenosti e-uprave iz istih razloga je izuzetno značajan i za strane investitore, koji pri razmatranju ulaganja u našu zemlju analiziraju različite pokazatelje poslovnog okruženja, oslanjajući se, pre svega, na analize međunarodnih organizacija, kao što su UN, Svetska banka, MMF, navedeno je u saopštenju.

"Digitalna agenda kao strategija za razvoj elektronskih komunikacija i informacionog društva u Republici Srbiji predviđa dalje jačanje e-uprave i postavlja to kao jedan od razvojnih prioriteta za naredni period, a sve sa ciljem da se našim građanima omogući završavanje svih procedura kao i dobijanje svih dokumentata preko Internta, iz kancelarije, od kuće, 24 sata dnevno, sedam dana nedeljno, bez odlaska na šaltere i čekanja u redovima", rekla je državna sekretarka za digitalnu agendu Jasna Matić.

(Tanjug)