Kako je najavljeno na današnjoj konferenciji za novinare u Skupštini grada Beograda, liturgiju u Vaznjesenskoj crkvi, kojom će sutra u devet sati početi obeležavanje Spasovdana, služiće patrijarh Irinej, a nakon nje će krenuti litija centralnim ulicama Beograda.

Litija, tokom koje će zvoniti zvona u svim gradskim i prigradskim crkvama, ići će trasom Admirala Geprata, Kneza Miloša, Kralja Milana, preko Terazija, gde će biti održana prva molitva, zatim Knez Mihailovom, Pariskom, Sime Markovića, gde će biti održana druga molitva, pa onda Pop Lukinom, Brankovom, Kraljice Natalije, Dobrinjskom, do Admirala Geprata, gde će biti održana treća molitva u spomen svih palih junaka Beograda.

U Skupštini grada Beograda, oko 13 sati, u prisustvu domaćina slave, koji je ove godine zamenik predsednika Skupštine grada Zoran Alimpić, biće upaljena sveća i kandilo, a kasnije u toku dana će biti priređen i svečani prijem.

Od 20 sati će u Vaznesenjskoj crkvi biti održan koncert duhovne muzike.

Alimpić je na konferenciji za novinare podsetio da grad Beograd Spasovdan slavi više od šest vekova i da to nije samo hrišćanski praznik, već praznik za čitav grad.

Alimpić je pozvao građane Beograda da prisustvuju liturgiji, da uzmu učešće u litiniji, a potom prisustvuju koncertu duhovne muzike, kako bi bili deo velike tradicije u glavnom gradu Srbije.

Od 11 do 14 sati, za vreme prolaska litije, zatvaraće se za saobraćaj pojedine ulice i kako litija bude prolazila tako će se otvarati za saobraćaj.

Gradski Sekretarijat za saobraćaj saopštio je da će od 10 do 15 sati biti uklonjeni svi privremeni montažni objekti (pokretni prodajni objekti i bašte otvorenog tipa) koji ometaju trasu litije, a građani su zamoljeni da od 11 do 14 sati uklone parkirana vozila u Dobrinjskoj i Admirala Geprata.

Od kada je despot Stefan Lazarević 1403. godine ustoličio Beograd kao prestonicu, u čast obnove i napretka grad je kao svoju krsnu slavu uzeo Vaznesenje Gospodnje, odnosno Spasovdan.

Današnja forma postojećeg slavskog obreda uobličena je 1862. godine, a, posle pauze od 1946. godine, obnovljena je 1992. godine.

Vaznesenje je jedan od 10 praznika posvećenih Hristu, a svi ti praznici odslikavaju život Isusa Hrista i podsećaju na neke od prelomnih trenutaka u njegovom ovozemaljskom životu.

Obeležava se 40 dana posle Uskrsa.

(Tanjug)