Takođe, treba odustati od preistitivanja odluka reizabranih sudija, tužilaca i zamenika javnih tužilaca, kao i da se na posao vrate nereizabrani nosioci pravosudnih funkcija.

U pogledu preispitivanja izbora "probnih" i reizabranih sudija i tužilaca oba udruženja su zatražila da se odustane od preispitivanja njihovog izbora nakon tri godine, kako je to predviđeno izmenama pravosudnih zakona iz decembra 2010. godine.

U pogledu revizije odluka o ponovnom izboru sudija, javnih tužilaca i njihovih zamenika, iz decembra 2009. godine, oba udruženja su naglasila da je treba ograničiti samo na desetak slučajeva.

Reč je o nosiocima pravosudnih funkcija protiv kojih je Veliko personalno veće Vrhovnog suda Skupštini dostavilo predlog za njihovo razrešenje pre odluke o reizboru od 16. decembra 2009. godine, ali je Skupština, uprkos tome, potvrdila njihov izbor na stalnu funkciju.

"Zakon je uveo obavezu vrednovanja rada sudija i tužilaca jednom godišnje za 'probne' sudije i tužioce, a za sve ostale na svake tri godine", podsetila je Boljević.

Predsednik Udruženja tužilaca Goran Ilić smatra da u ovom trenutku nije moguće izvršiti vrednovanje rada sudija i tužilaca, jer je zakon nesprovodiv bez odgovarajućih podzakonskih akata.

"Ukoliko bi pravila o kriterijumima vredovanja rada uskoro i bila doneta, to bi bilo u direktnoj suprotnosti sa zakonskim načelom pravne sigurnosti, pošto tokom trogodišnjeg rada sudije i tužioci nisu mogli da sa njima budu upoznati, ukazao je Ilić.

On je podsetio da su i posmatrači Evropske komisije ocenili da je u postupku revizije odluka o izboru i reizboru sudija u tužilaca bilo ozbiljnih nedostataka, a Boljević da su oba evropska udruženja sudija - MEDEL i Evropsko udruženje sudija - nakon analize stanja, došli do zaključka da je reforma pravosuđa u Srbiji loše sporovedena i da nisu otkonjeni nedostaci u tom procesu.

(Tanjug/MONDO)