• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manje srpskih državljana u dijaspori?

Poslednji popis stanovništva u Srbiji pokazao je da se osim broja stanovnika u zemlji, za poslednjih deset godina smanjio broj Srba koji žive i rade u inostranstvu, ali je među njima više obrazovanih mlađih ljudi koji najčešće odlaze u Nemačku, Austriju, Švajcarsku i Francusku.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna dužina boravka u inostranstvu naših građana je oko 13 godina, a prosečna starost niža je od republičkog proseka u Srbiji i iznosi 33,5 godina.

Prema popisu iz 1971. godine u inostranstvu je boravilo 203.981 stanovnika poreklom iz Srbije, deset godina kasnije 269.012, 1991. bilo ih je 268.943, a 2002. godine 414. 893.

Na poslednjem, odnosno prošlogodišnjem popisu, izjave o državljanima Srbije u inostranstvu popisivači su dobili isključivo preko članova domaćinstava u zemlji pa se tako došlo do preliminarne cifre da u dijaspori sada živi 294.045 osoba.

Ranije oni su evidentirani preko diplomatsko konzularnih predstavništava, udruženja građana i preko posebnih obrazaca koje su popunjene vraćali u zemlju.

U periodima pre 1991. godine, udeo migranata sa završenom višom ili visokom školom bio je nizak. U deceniji nakon toga zabeleženo ih je 14 odsto, dok je udeo osoba bez škole ili sa nepotpunom osnovnom školom daleko manji nego ranije.

U istom periodu je bilo 44 puta više visokoobrazovanih migranata nego 1970. i ranijih godina, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Zvanična statistika prikuplja podatke o našim građanima u inostranstvu od popisa 1971. godine, kada i počinju veći migrantski tokovi pre svega mlađeg radno sposobnog stanovništva prema zemljama Zapadne Evrope.

U „Demografskom pregledu“ čiji je izdavač Ministartvo rada i socijalne politike u saradni sa Centrom za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka i Društvom demografa Srbije koji je objavljen početkom godine navodi se da je porast broja građana SFR Jugoslavije u zapadnoevropskim zemljama zabeležen još 1965. godine.

Kada se posmatra udeo lica, uočava se da u Srbiji postoje tri velike emigracione zone - centralni, istočni delovi zemlje, zatim južni delovi zlatiborskog i raškog okruga i pčinski i jablanički okrug, naročito opštine Preševo i Bujanovac.

Popis iz 2002. godine pokazao je da je sa pomenutih prostora bila polovina stanovništva u inostranstvu i to uglavnom iz ruralnih područja, mahom muškaraca.

Još uvek preliminarni podaci popisa iz 2011. godine pokazali su da je nastavljen rast broja migranata posebno u opštinama Negotin i Petrovac odakle čak četvrtina stanovništva živi u inostranstvu. Iz Žabara, Malog Crnića i Kučeva takojde trećina stanovništva živi u inostranstvu.

Preliminarni podaci poslednjeg popisa stanovništva u Srbiji, domaćinstava i stanova pokazali su da u Srbiji živi oko 377.000 stanovnika manje nego 2002. godine, odnosno da su nestala dva grada veličine Niša i Čačka, smanjen je i broj domaćinstava, dok porast beleži jedino broj stanova.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image