Normalni stepen zračenja je između 4 i 6, a danas je stanje između 6 i 8, na Kopaoniku čak 11, što je ekstremno visok stepen zračenja, inznela je podatke za četvrtak Jasminka Smajlagić, načelnica Nacionalnog centra za klimatske promene RHMZ-a.

Ona kaže da s obzirom na klimatske promene koje su usledile više nema zaštite koja prirodno može uskladiti nivo zračenja i zato u toku dana starije osobe, deca i hronični bolesnici ne bi trebalo da izlaze na sunce između 10 i 17 časova.

Posebno su ugrožena deca do 14 godina, koja su podložnija melanomima, ljudi sa mnogo mladeža, kao i osobe sa svetlijim pigmentom, čija je koža prirodno osetljivija.

Kako biste se zaštitili od neželjenih dejstava, stručnjaci savetuju korišćenje krema za sunčanje s najmanjim preporučenim faktorom 15.

Tokom boravka napolju na svaka dva sata treba naneti kremu na kožu da ne bi došlo do crvenila, opekotina i sličnih kožnih poremećaja. Za vreme najjačeg sunca trudite se da budete u zatvorenom prostoru ili hladu, a pri bilo kakvoj neobičnoj promeni na mladežu ili ozbiljnijoj opekotini konsultujte se sa dermatologom.

Ulatravioletno zračenje predstavlja elektromagnetno zračenje sa talasnim dužinama manjim od vidljivog zračenja. Solarni UV indeks, kojim se meri biološko delovanje ovog tipa zračenja, vrednost je proporcionalna Sunčevoj radijaciji i označava stepen moguće opekotine. Opasniji spektar UV indeksa počinje od 6. i 7. stepena, piše "Alo".

(MONDO)