Lovorove vence na sarkofag kralja položili su članovi Udruženja Kraljevina Srbija u ime prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića, predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Topola, Zadužbine Karađorđevića i Društva za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova 1912.-1918. godina.

Komemorativna svečanost ubijenom kralju održana je u organizaciji vlade Srbije - Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije.

Ubisto kralja obeleženo je i u Marselju, a vence su na mestu ubistva položili izaslanik predsednika Srbije Radoslav Pavlović, ambasador Srbije u Francuskoj Dušan Batakovic i brigadni general Vojske Srbije Slavoljub Janićijević.

"Kralj Aleksandar, koji je ubijen na ovom mestu, jedan je od najvećih, po meni možda i najveći čovek u istoriji našeg naroda, zaboravljen namerno, sklonjen namerno zato što je imao mnogo vrlina i zato što je menjao svet", istakao je Pavlović posle polaganja venaca.

Kako je rekao, to je pokušaj negovanja kulture sećanja, "da ne zaboravimo ko je u našoj istoriji bio mali, a ko je bio veliki".

Ove godine se prvi put u prisustvu jednog oficira Vojske Srbije obeležava godišnjica smrti kralja Aleksandra, naveo je Pavlović i dodao da je to zbog toga jer "hoćemo da kažemo da nismo zaboravili"

"Ko zaboravi svoje pretke i svoju prošlost i sam će biti zaboravljen vrlo brzo", rekao je on, podsetivši da godišnjica smrti kralja Aleksandra I Karađorđevića nije obeležavana od 1939. do 2009. godine.

Ambasador Srbije u Francuskoj Dušan Bataković je podsetio da je na tom svetom mestu u Marseju ubijen veliki ujedinitelj kralj Aleksandar, ali da je tu ubijen i mir u Evropi i 1934. godine slomljena jaka veza između Francuske i Kraljevine Jugoslavije.

Govoreći pred spomenikom Marseljskom atentatu, zamenik gradonačelnika Marselja Žerar Vitalis izjavio je da je obeležavanje ovog događaja još jedan u nizu dokaza dugotrajnog i čvrstog francusko -srpskog prijateljstva.

"Ovaj događaj je ostao u kolektivnom sećanju građana Marselja. U svakodnevnom životu naših ljudi taj događaj se stalno vraća i od velike je važnosti", istakao je on, dodavši da je, kako smatra, očigledno da će prijateljstvo naših naroda ojačati, "iz istorijskih ali i političkih razloga".

Vence su položili i predstavnici francusko-srpskog Udruženja za negovanje tradicija Prvog svetskog rata.


Aleksandar I Karađorđević rođen je na Cetinju 1888. godine, kao drugi sin kneza Petra Karađorđevića i kneginje Zorke, kćerke crnogorskog kralja Nikole Petrovića.

Školovao se u Švajcarskoj, Rusiji i na francuskoj vojnoj akademiji Sen-Sir. Postao je prestolonaslednik 1909. godine, umesto starijeg brata Đorđa, a od 1914. kao regent je vladao Srbijom u ime bolesnog oca kralja Petra Prvog.



Bio je na čelu Vrhovne komande srpske vojske u ratovima od 1912. do 1918, u kojima je ispoljio izuzetnu hrabrost.

Postao je kralj Srba, Hrvata i Slovenaca 6. novembra 1921. godine, nakon smrti oca, kralja Petra I Karađrođevića, a od 1929. do 1934. kralj Jugoslavije.

Posle ubistva tri hrvatska poslanika u Narodnoj skupštini u Beogradu 20. juna 1928, on je 6. januara 1929. godine zaveo diktaturu i ukinuo dotadašnji Ustav, da bi 1931. doneo takozvani Oktroisani ustav.

Atentat u Marselju, u kojem je ubijen i šef francuske diplomatije Luj Bartu, kako je utvrđeno, organizovali su hrvatski teroristi - ustaše, uz podršku Musolinijeve Italije. Pozadina tog ubistva nije nikada u potpunosti rasvetljena.

(Tanjug/Foto: wikipedia.org)