Ukazujući da u ovom trenutku država duguje zbog "32.000 neosnovanog pritvora" građanima kojima su izrečene oslobađajuće presude, Nikolić je upozorio tužioce da zauzmu ozbiljniji pristup tom problemu.

"Pritvor jeste mera obezbeđenja ali ja, kao neko ko je bio sudija 40 godina i kao građanin ove države, ne mogu da prihvatim da neko dve i po godine bude u pritvoru i posle bude oslobođen.Takvo postupanje i Tužilaštva (koje daje predlog) i suda (koji pritvor određuje) tretiraće se kao nesavestan rad", poručio je Nikolić na javnoj raspravi povodom radnog teksta o izmenama i dopunama Zakona o javnim tužilaštvima u Pravoslavnoj akademiji.

On je podsetio da je i Evropska komisija konstatovala da se u Srbiji preterano olako određuju i produžavaju pritvori i pozvao tužioce da ubuduće kritičnije zauzimaju stav i preispituju razloge da li je pritvor neophodan u određenom krivičnom postupku.

Nikolić je napomenuo da u Srbiji trenutno ima preko 3.000 pritvorenika, i još oko 8.000 osuđenih u zatvorima dok su realni zatvorski kapaciteti 7.500 ljudi.

(Tanjug, ilustrcija: Guliver/Getty Images)