• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Osobe s invalididetom nisu drugačije

U razgovoru za MONDO borac za prava osoba sa invalidetom Snježana Jolić govori o problemima sa kojima se sreće, ali i o snažnoj volji i verdom duhu zahvaljujući kojima uspešno gura kroz život.

U našem društvu predrasude o osobama sa invaliditetom još uvek su prisutne, a one prouzrokuju brojne posledice, kaže ova impresivna žena.

"Još uvek se smatra da se o osobama sa invaliditetom treba ‘brinuti’ i da neko drugi treba da donosi odluke u naše ime. To me baš ljuti", priznaje Snježana.

Snježana Jolić je borac za prava osoba sa invaliditetom, diplomirana pravnica, pri kraju je ízrade master rada na Fakultetu političkih nauka, uči švedski jezik, uživa u kuvanju, plivanju, plesu, uređivanju svog bloga, ali i u druženju i izlascima sa prijateljima.

Upravo zbog svih interesovanja koja je ne čine "drugačijom od drugih", Snježana kaže da je njena najveća borba, borba protiv predsrasuda koje postoje o osobama sa invaliditetom.

"Najveći problemi su predrasude i stereotipi, arhitektonske barijere, neprilagođeno zakonodavstvo tj. loše ili nikakve kaznene odredbe. Još uvek nisu zaživele odredbe o personalnoj asistenciji u punom obliku kao ni ostali servisi podrške. Veliko je nerazumevanje i među onima koji donose odluke", kaže Snježana.

Smatra da je obrazovanje od izuzetnog značaja u procesu inkluzije.

"Iako je već proces uveliko u toku, mislim da u praksi inkluzivno obrazovanje veoma loše funkcioniše i još uvek je mali broj dece zastupljen u redovnom školstvu."

Snježana ističe da mnogima najveći problem predstavlja transport.
"Služba pri GSP-u koja prevozi osobe sa invaliditetom raspolaže malim brojem vozila koja su u prilično lošem stanju. Pored toga, autobusi i tramvaji još uvek nisu u potpunosti prilagođeni, kao ni same stanice. Na međugradskom i međunarodnom saobraćaju (autobusi i železnica) ne postoje servisi podrške koji bi pomogli osobama sa invaliditetom u lakšem snalaženju na stanicama i smeštanju u prevozno sredstvo."

Krivicu u kreiranju slike o osobama sa invaliditetom imaju i mediji. O tome svedoči i činjenica da je poslednjih meseci bilo mnogo polemike i na temu nedovoljno pružene medijske pažnje paraolimpijcima, koji su nas dostojno predstavljali u Londonu i obradovali medaljama.

"Paraolimpijci treniraju u vrlo teškim uslovima i sigurna sam da im treba posvetiti više pažnje i dati podršku, a nadam se da će se i njihov položaj poboljšati. Isto tako se nadam i da će se podstaći mladi ljudi da se bave sportom", kaže Snježana i dodaje kako je njen omiljen sport plivanje.

Snježana piše blog, na kome pod nadimkom "malasneki" privlači pažnju mnogih iznoseći stav o aktuelnim društvenim pitanjima.

"Da li je ikome palo na pamet da se u zemlji Srbiji svakodnevno svom silinom bori za sebe i druge, cela jedna omanja vojska osoba sa hendikepom? U medijima su uglavnom proturene patetične priče o "jadnim invalidima sa specijalnim potrebama" a kad želite da kažete da i pored hendikepa nosite osmeh na licu i trudite se da živite život kao i svaki pojedinac na ovoj planeti, jednostavno niste interesantni", piše Snježana Jolić u jednom od svojih tekstova.

Snježana je svojim aktivizmom uspela da ukaže na propuste i greške brojnih institucija, ali i da se izbori za bolji položaj osoba sa invaliditetom. Više od deset godina je aktivna u pokretu za poboljšanje položaja i kvaliteta života osoba sa invaliditetom, zbog čega se i uključila u politiku, postala odbornica u Skupštini grada, i potpredsednica Saveta za osobe sa invaliditetom pri Kabinetu gradonačelnika.

"Dala sam svoj doprinos i pomogla da se unaprede prava i kvalitet života osoba sa invaliditetom u mnogim sferama, ali sam najponosnija na doprinos u razbijanju predrasuda", kaže Snježana koja je nedavno na Svetskom prvenstvu u plesu u Nemačkoj osvojila dve medalje i time pokazala da se snovi uz mnogo volje mogu pretočiti u stvarnost.

Više o tome pogledajte u video prilogu.



"Ponekad čovek mora da se suprotstavi svetu i da pokuša da ostvari snove. Nekad će uspeti da ostvari svoj cilj, a nekada neće, ali smatram da je na tom putu najvažnije imati veliku sigurnost u sebe. Volela bih da se ovom društvu vrati duh zajedništva i spremnost na akciju, pa da svi zajedno učinimo nešto dobro za ovaj svet", kaže Snježana Jolić za MONDO.

(MONDO, Lada Paunović)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image