"Prema rezultatima ispitivanja, u proizvodima oba proizvođača koncentracija formaldehida je u dozvoljenim granicama, odnosno utvrđena je vrednost ispod 0,01 odsto, a dozvoljena vrednost je 0,2 odsto", rekao je Srni glavni republički inspektor Desimir Miljić.

On je pojasnio da je nakon informacije koja se pojavila u javnosti da šampon za decu "Kosili", makedonskog proizvođača "FOBAS" iz Skoplja, sadrži materije štetne za zdravlje dece, Zdravstvena inspekcija Republike Srpske preduzela je sve neophodne mere u cilju zaštite zdravlja potrošača.

"U cilju utvrđivanja zdravstvene ispravnosti i bezbednosti ovih proizvoda inspektori su uzorkovali proizvode i dostavila ih ovlašćenoj laboratoriji na ispitivanje. Uzorkovanjem je obuhvaćen asortiman proizvoda, odnosno uzeti su uzorci šampona, kupke, bebi kreme i vlažnih maramica", rekao je Miljić.

On je naveo da je ispitivanje sadržaja formaldehida u proizvodima, kao spornog parametra ispravnosti, obavio Gradski zavod za javno zdravlje Beograd, a ostalih elemenata zdravstvene ispravnosti /mikrobiologija, teški metali, pH faktor, organoleptička svojstva/ Institut za javno zdravstvo Republike Srpske.

"Zdravstvena inspekcija je istovremeno uzela uzorke `Kosili` šampona i kupke i srpskog proizvođača `Nevena` iz Leskovca, koji su takođe ispitani na kompletnu zdravstvenu ispravnost u istim laboratorijama kao i proizvodi makedonskog proizvođača", rekao je Miljić.

Na tržištu Makedonije, BiH i Srbije pre više od dva meseca pojavio se dečji šampon "Kosili" makedonskog proizvođača za kojeg se sumnjalo da je štetan po zdravlje.

Leskovačka Hemijska industrija "Nevena", koja je po ovom proizvodu prepoznatljiva više od pola veka, pokrenula je sudski spor za zaštitu svog brenda.

(Srna)