• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO: A šta biste vi da postanete milioner?

Verovatno ste često pomišljali kako bi bilo divno da dobijete sedmicu na lotou ili neko nasledstvo i napokon rešite sve finansijske nedaće. MONDO je istraživao šta nam donose milionski novčani dobici.

U Americi je poslednjih nedelja vladala prava lutrijska groznica, a od nedavno su "bogatiji" za dva loto milionera. Dvojica srećnika podeliće 550 miliona dolara koje su osvojili na poslednjem izvlačenju lutrije "Powerball loto".

Drugi najveći američki džek pot ikada, izazvao je veliko interesovanje građana, zbog čega se i iznos mogućeg dobitka munjevito povećavao čineći jurnjavu za nagradom sve žešćom. Kako i ne bi, kada će dobitnici decenijama moći da se izdržavaju bez muke, trošeći samo osvojeni novac.

Nagradne igre koje donose brzu i veliku zaradu popularne su u svim krajevima planete. I kod nas je san o sedmici jedan od najslađih. Dobici su, istina, manji od američkih - tek nekoliko miliona evra, ali "završavaju posao" onome ko ih dobije.

Možda, poput većine naših sugrađana, imate "milionče spisak" koji bi vam pomogao da se snađete pri iznenadnom dobitku. Ideja za troškarenje ima bezbroj i tome ćemo nešto kasnije, ali ne možemo da ne primetimo da se uz nagrade koje dobijamo "na sreću" iz naših života iseljavaju upravo - sreća i zadovoljstvo.

Prema rečima psihologa, osvajanje velikih novčanih iznosa, a ne zarada istih, dovodi do preispitivanja sopstvenih zasluga. Takvo saznanje podstiče i iracionalna razmišljanja o tome da je nagradom napokon zadovoljena pravda i da zaslužujemo sve što smo dobili.

"Slične poruke, mogu se čuti i od najbližih u takvim situacijama. Porast poverenja u 'naklonjen univerzum' smanjuje poverenje u sopstvene sposobnosti i moći. Na duge staze, opada i motivacija da se osoba zalaže u pravcu daljeg napretka Nije lako smestiti ovakav događaj u postojeću sliku o sebi.

Kao što je političarima teško da prepoznaju sebe izvan uloge koju obavljaju u društvu, isto je i sa primaocem velike nagrade. Očekivanja od sebe naglo rastu, a time i strah od mogućeg neuspeha i 'gubitka srece'", kaže Kristina Brajović Car, psiholog, specijalista psihoterapije, magistar i predavač na Fakultetu za medije i komunikacije.

Dakle, nije sve tako ružičasto kad stigne nagrada, ali postoji i recept koji pomaže da ostanemo na zemlji.

"Samo vrlo zrele i jake ličnosti uspevaju dugoročno da profitiraju. Investirati, pokloniti, oročiti, to su racionalne opcije. Igra slučaja je, ipak, samo igra. Ne treba je shvatati preozbiljno, kao ‘obrt sudbine’ i verovati da je konačna", objašnjava Kristina Brajović Car.

Želeći da saznamo može li se sedmica "obrnuti" i kako je najbolje usmeriti osvojeni novac, obratili smo se beogradskim bankarima, ali savete nismo dobili.

Većina banaka obavestila nas je da takve usluge još uvek nije pružala klijentima, te da im se iznenadni milioneri ne javljaju, ali da će svakako razmisliti o ovoj temi.

Dakle, oni koji čuvaju naš novac, nisu sigurni kako bi nas posavetovali po dobijanju nagrade, ali zato naši sugrađani imaju razne ideje o trošenju, čuvanju i poklanjanju novca.

Pogledajte kakvi planovi se kuju dok se mašta o milionskim novčanim dobicima:



S obzirom na to da loto dobitnici izgleda nisu ljubitelji banaka, većina se brzo reši dobijenog novca. Kombinacija za trošenje nagradnog iznosa, verovatno ima isto koliko i kombinacija za uplatu tiketa.

Većina sugrađana prvo bi se pošteno častila, a zatim bi uložila u nekretnine. Stanovi, kuće na moru, vikendice. Sve što može da donese novac i obezbedi lagodan život. Osim toga, mnogi sanjare o novom automobilu, egzotičnim putovanjima, skupoj garderobi.

Manji broj sugrađana uložio bi u sopstveno obrazovanje ili školovanje dece, dok bi gotovo svi, nakon što namire svoje potrebe, poklonili deo novca rodbini i prijateljima.

I dok je mnogima potkošulja bliža od košulje, pa bi "srećni novac" olako troškarili ispunjavajući sebi i najmanju želju, ima i onih koji bi sve poklonili u humanitarne svrhe. Izgleda da nam milioni i nisu baš potrebni.

(Danica Čigoja/MONDO/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Komentari 112

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Lela86

Prvo da dobijem taj novac,a onda bi mi trebalo vremena da poverujem da sam stvarno ja dobitnica.U medjuvremenu bih se setila gde bih pare ulozila.Ali prvo bih nekome pomogla kome je novac preko potreban,pomogla bih onoj devojcici sto joj je potrebna operacija negde u inostranstvu(zaboravila sam gde)treba joj drugo srce jer ovo radi 20%.Treba biti human to je prava vrlina kod coveka.

czv sampion sveta

napustio ovu zemlju bez razmisljanja.i sad gledam kako da odem dok sam mlad

Imanje

Kupovao neki uporno srecku i dobi premiju kad je vec ostario. Pa narredi da se u svakom mestu na raskrsnicama izgradi wc neka narod s.re na moju srecu -rece.

special image