• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kod Medveđe leže tone bakra i zlata

Kompanija Dunav Minerals nastaviće geološka istraživanja na području Tulara u opštini Medveđa, gde su prema dosadašnjim proračunima utvrđene mineralne rezerve bakra od 800.000 tona i 78 tona zlata.

Menadžer istraživanja Fil Foks je objasnio da se istraživanja na ležištu Kiseljak kod Tulara obavljaju godinu i po dana i da je uzeto više stotina uzoraka sa dubine do 80 metara.

Ta istraživanja su, prema rečima Foksa, pokazala da postoji ležište sa 300 miliona tona rude, koja sadrži oko 0,27 odsto bakra i 0,26 grama zlata po toni rude.

"Da bi ovaj resurs postao rudnik,moramo da uradimo još niz studija, kao što su metaluška, ekonomska, socijalna i studija uticaja na životnu sredinu. Za sve to biće potrebno još jedno dve do tri godine a za to vreme nastavićemo dodatna bušenja tla", rekao Foks.

Dunav Minerals je filijala kanadske kompanije Dunav Resources Ltd, koja je u toku ove godine za istraživanja na području Srbije investirala 10 miliona evra, podsetio je projekt geolog firme Dunav Minerals, Dragan Dragić.

" Nalaženje i razvoj ekonomski opravdanog ležišta i pretvaranje u operativni rudnik je dug i skup proces.Na nalazištu Kiseljak, mi smo na početku tog procesa. Globalno, samo jedan od 1.000 istraživačkih projekata postane ekonomski opravdan rudnik", kazao je Dragić.

U firmi Dunav Minerals u Tularu zaposleno je 37 ljudi, koji su uglavnom sa područja Medveđe. Oni kažu da su zadovoljni poslom i primanjima a nadaju se da će raditi, kada se za to steknu uslovi, u pravom rudniku.

Predsednik opštine Medveđa Slobodan Drašković, očekuje da moguće otvaranje rudnika doprinese razvoju tog područja, koje je jedno od najsiromašnijih u Srbiji.

" Mi na našem području već imamo rudnik "Lece" gde je posao dobilo između 350 i 370 radnika. Ako se otvori i ovaj rudnik, računamo da će u Tularu raditi oko 300 radnika. To znači da će se zaustaviti migracija stanovništva, vratiće se oni ljudi koji su otišli a opština će od poreza imati dobit", izjavio je Drašković.

Ležište Kiseljak u Tularu se nalazi u jugo-zapadnom delu Leckog magmatskog kompleksa u južnoj Srbiji. To je drugi najveći magmatski kompleks u Srbiji posle Timočkog kompleksa. Na području Medveđe, nalazi se sedam rudnih polja i jedan rudnik olova i cinka u mestu Lece.

(Tanjug/Ilustracija: Guliver/Getty Images)

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Merkatsimi

2-3 godine... Taman dok siptari malkice pomere granice, kako to rece onaj americki profesor ili sta vec bese. Kanadjani ulozili 10 miliona i otece nam i to, a nase lopuze toliko ukradu za dan. Da su se odrekli 1 lopovske dnevnice, za par godina bi imali vise da drpaju a nesto bi ostalo i drzavi. Bog nagradjuje a covek nagrdjuje!

Vlajko

Otece nam to zlato albanci s kosova a albancima ce oteti amerika.a mi cemo to resavati mirnim putem PREGOVORIMA i normalno izgubiti

Milunce

A jesmo li mi nesposobni da sami istražujemo,nego to moraju strane kompanije,koje će od toga imati najveće koristi!?

special image