Kako tvrde, to selo s nevelikim brojem žitelja, prostire se na velikoj površini, a najduža ulica ima pet kilometara.

U Sajanu su velike okućnice i ekonomska dvorišta u koja je relativno jednostavno ući, a lopovi kradu sve, od živine, preko alata, do delova poljoprivrednih mašina.

"Kada je broj krađa u selu dostigao prosek od tri krađe nedeljno, svima je prekipelo i odlučili smo da ćemo ovome stati na kraj. Pripadamo Kikindi, tamošnja policija povremeno pošalje patrolu u
Sajan, ali to nije moglo da obeshrabri kradljivce i zbog toga smo mi, meštani, organizovali noćne patrole", rekao je za današnji Mađar so predsednik Mesne zajednice Kornel Apro.

Apro je precizirao da je reč o građanskoj patroli i da, mada zakon to zvanično ne omogućava, nije zabranjeno šetati noću u selu i zapisivati sve "sumnjive" registarske oznake koje nisu iz mesta.

Prema njegovim rečima, u patroli su uglavnom tri meštanina, a s policijom se čvrsto sarađuje i predata im je lista onih koji noću patroliraju u straži.

"Kupili smo baterijske lampe i fotografski aparat, kako bi mogli da fotografišemo sumnjiva viozila, članovi patrole zapisuju podatke, a ako se posumnja da postoji krivično delo, odmah se zove kikindska policija, budući da samo službeni organ ima pravo na postupak", rekao je Apro.

Prema njegovim rečima, nakon uvođenja noćnih straža značajno je opao broj krađa.

(Beta Foto Ilustracija Guliver Getty Thinkstock)