Direktorka zemunske Predškolske ustanove "Dr Sima Milošević" Jasmina Buali Stanojković rekla je Tanjugu da u toj ustanovi deca koriste ispravno mleko i da nema potrebe za povlačenjem ove nemirnice sa jelovnika.

"Mleko koje piju deca u našim vrtićima i jaslicama ima manje od 0,05 mikrograma aflatoksina po litru", rekla je Stanojković i navela da njihov proizvođac nije na spisku mlekara koje plasiraju mleko sa nedozvoljenim količinama aflatoksina M1.

Ona je podsetila da sanitarni inspektori redovno, svakodnevno, proveravaju kvalitet hrane i navela da će pratiti uputstva gradskog Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu i nadležnih republičkih organa.

U toj ustanovi je oko 5.000 dece u skoro 230 grupa.

Deci u svim obdaništima ustanove za decu "Nada Naumović" u Kragujevcu do daljeg neće se u ishrani davati mleko i mlečni proizvodi, izjavila je Tanjugu direktorka te ustanove Slavica Otović.

"S obzirom na to da smo koristili proizvode Niške mlekare, koja je na spisku proizvođača čije mleko ima povećan sadržaj aflatoksina, a koji je objavilo nadležno ministarstvo, jutros smo odlučili da do daljeg mleko i sve proizvode od mleka ne dajemo mališanima", rekla je Otović.

Prema njenim rečima, o toj odluci obavestili su rukovodstvo Niške mlekare, koja je kragujavačkim obdaništima na sedmično dostavljala 1.000 litara mleka, 500 litara jogurta i 170 kilograma sira i sirnog namaza.

U celednevnom boravku u obdaništima u Kragujevcu smešteno je oko 3.500 dece.

Za razliku od Kragujevačkih mališana, deca Predškolske ustanove Pionir u Jagodini, njih oko 2.000, piju zdravstveno ispravno mleko.

"Ni jedna životna namirnica, a mleko posebno, ne mogu i ne smeju ući u ovu ustanovu bez potvrde o ispravnosti", rekla je Tanjugu direktor ustanove Vesna Ostojić.

Mleko uzimamo od Imleka, dugotrajno, sterilizovano, fabrički pakovano i sa ovom kućom postoji dugogodišnja dobra saradnja, zadovoljni smo, dodala je Ostojić.

Ona je napomenula da manju količinu mleka uzimaju i od firme Megle Kragujevac, a "mleko u prahu uopšte ne uzimaju".

Predškolska ustanova Pčelica u Nišu povukla je mleko sa menija, pa se mališanima serviraju sokovi, čajevi i proverene vrste jogurta, navode niške Narodne novine.

Direktor Pčelice Zoran Jonić rekao je da za takvu meru nije stigla zvanična naredba, da očekuju potvrdu Niške mlekare o ispravnosti mleka i da ih na takvo ponašanje obavezuje primena međunarodnih standarda koji se sprovode u ustanovi.

Beogradski Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu juče je saopštio da je mleko koje se trenutno isporučuje beogradskim vrtićima, kao što je MONDO javio juče, ispravno ali će gradski Sekretarijat pratiti uputstva nadležnih ministarstava i preduzeti mere u skladu sa njima.

Informacije su i dalje kontroverzne jer vojvođanski sekretar za poljoprivredu tvrdi da nove analize mleka pokazuju još gore podatke o nivou otrova a republički ministar poljoprivrede i ministarka zdravlja da je sve pod kontrolom.

Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede objavila je spisak uzoraka 39 vrsta mleka šest proizvođača u Srbiji za koje se sumnja da sadrže aflatoksin u nedozvoljenim količinama.

Reč je o kompanijama: Mlekara Subotica (11 proizvoda), Megle iz Kragujevca (10), Niška mlekara (osam), Mlekara Šabac (osam), Mlekara Somboled iz Sombora (jedan) i Imlek iz Beograda (jedan proizvod).

Spisak se može pogledati na sajtu Ministarstva poljoprivrede ili ovde.

(Tanjug, ilustracija: Guliver/Getty Images/Thinkstock)