O takvoj pošiljci, o kojoj izveštavaju mediji, ministarstvo nije dobilo zvanično obaveštenje od makedonskih nadležnih organa.

U Fitosanitarnoj inspekciji Ministarstva poljoprivrede Srbije agenciji Beta su rekli da takva pšenica "nije mogla biti izvežena jer se prilikom izvoza prilaže izveštaj o obavljenim analizama o ispravnosti hrane".

Precizirano je da se prilikom izvoza, radi dobijanja potvrde o ispunjenosti uslova u pogledu bezbednosti hrane i hrane za životinje, fitosanitarnom inspektoru prilaže izveštaj o ispitivanju koji obuhvata ispitivanja kvaliteta, prisustva teških metala, pesticida, mikrobiološka ispitivanja i prisustva mikotoksina, a na osnovu potpisanog bilateralnog Sporazuma sa Makedonijom.

"Ne postoji opasnost da se takva pšenica, za koju se navodi da sardži veće koncentracije olova, pojavi na tržištu Srbije", tvrde u Fitosanitarnoj inspekciji.

Objašnjeno je da se u slučaju povratka u zemlju, takva roba tretira kao roba iz uvoza i podleže kontroli kao i sve pošiljke iz uvoza na osnovu Zakona o bezbednosti hrane.

"Pšenica u Srbiji se redovno kontroliše, a na osnovu podataka instituta i stručnih službi koje prate njen kvalitet, kao i premapodacima Ministarstva poljoprivrede sa terena, pšenica roda 2012. godine najkvalitetnija je u poslednjih pet godina", navodi se u saopštenju.

Podseća se da je u 2012. godini iz Srbije u Makedoniju je izvezeno 14.400 tona pšenice, kao i da je svaku pošiljku pratila potvrda o ispunjenosti uslova u pogledu bezbednosti hrane i hrane za životinje.

Od početka 2013. do sada izvezeno je više od 8.200 tona i takođe, svaku pošiljku je pratila navedena potvrda o ispunjenosti uslova u pogledu bezbednosti hrane i hrane za životinje.

Mediji u Makedoniji i Srbiji preneli su da je u tri od pet uzoraka pšenice, uvezene iz Srbije u Makedoniju pre više od mesec dana, superanalizom je potvrđen nedozvoljeni nivo olova.

To je potvrdila Agencija za hranu i veterinarstvo u Skoplju, ali nije poznato kolika je količina zatrovane pšenice koja je ušla u Makedoniju u pet pošiljki ukupne težine od 330.220 kilograma.

Proizvođači brašna iz Makedonije su po objavljivanju te vesti zatražili da se ispita i brašno poreklom iz Srbije.

Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da proizvođači brašna iz Srbije imaju problem sa izvozom u Makedoniju, jer ta zemlja uvodi necarinske barijere koje nisu u skladu sa principima CEFTE i tržišnog poslovanja.

"Makedonske vlasti ne žele da prihvate sertifikate naših laboratorija i ne puštaju kamione sa brašnom iz Srbije dok oni ne sprovedu sve neophodne kontrole i analize", rekao je Ljajić agenciji Beta.

Ljajić je rekao da je uputio dopis makedonskom ministarstvu I nadležnim institucijama i da je tražio bilateralni sastanak pre nego što se obrate CEFTI.

"Smatramo da se radi o vancarinskim barijerama, koji nisu u skladu sa principima CEFTE i tržišnog poslovanja", rekao je Ljajić i dodao da to traje nekoliko dana.

Ljajić je podsetio da je Vlada Makedonije i ranije donosila neke uredbe kojima je ograničavan uvoz pšeničnog brašna iz Srbije idrugih zemalja, ali da je na sastanku sa makedonskim ministrompoljoprivrede Ljupčom Dimovskm pre dva meseca rečeno da više neće biti takvih uredbi.

"Nisu doneli uredbu, ali na svaki način opstruiraju slobodan protok robe iz Srbije", rekao je Ljajić.

(agencije/MONDO,foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)