Zločin u Velikoj Ivanči kakav Srbija ne pamti preselio je scene iz najmračnijih krimi filmova i s dalekog Zapada u našu svakodnevicu.

U istoj nedelji, u Bogatiću kod Šapca mladić je ubio rođenu majku na spavanju, u Zrenjaninu je čovek ubio koleginicu u cvećari, starac u Borči je pucao na svoje prijatelje, bačene su dve bombe na kuću u Ostružnici, u Vranju su opet palili automobile, a u Nišu je žurka završena smrću mladića.

I tu nije kraj - kod Smedereva je 9. aprila vlasnik firme ubio radnika pucnjem s leđa, a već danas dogodio se novi incident - bombaški napad na pekaru u Kruševcu.

Pitanja koja se posle hronike "crne nedelje" postavljaju je koji su uzroci sve neobuzdanijeg nasilja u zemlji, ali i da li smo svi kolektivno oguglali na tuđu nesreću. Dan žalosti je za nama, oglasili su se i državnici, psiholozi, stručnjaci… Završili smo u svetskim medijima kao još jedna crna vest. Šta dalje i da li će se na ovome završiti?

Sa druge strane, statistički podaci govore da nije baš sve toliko "crno" . Izveštavajuči o zločinu iz Velike Ivanče, CNN je nedavno preneo podatke Svetske zdravstvene organizacije da su ovakva ubistva retka u Srbiji jer je naša zemlja po stopi ubistava na istom rangu kao i Švedska, sa 1,2 ubistva na 100.000 stanovnika, što iznosi jednu četvrtinu stope ubistva u poređenju sa SAD.

Takođe, zvanični podaci kažu da građani Srbije poseduju milion i 100 hiljada komada oružja. Dozvolu da ga nosi i koristi ima hiljadu i po ljudi.

Od ukupnog broja ubistava u Srbiji od vatrenog oružja, oko jedan i po procenat nanet oružjem koje je legalno zavedeno.

Koji je vaš stav o nasilju koje nas prati? Da li su u pitanju pojedinačni incidenti ili je sada jasno da živimo u bolesnom društvu?

Anketa

Šta su uzroci sve češćeg nasilja u Srbiji?

Ova anketa je završena.
Glasalo je 797 korisnika

(MONDO, foto: Ilustracija/Guliver/Getty Images/Thinkstock)