• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U poštovanju nekih ljudskih prava smo ispred EU

Izvor Tanjug

Direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović ocenila je da je u nekim oblastima Srbija obezbedila viši stepen zaštite ljudskih i manjinskih prava od pojedinih članica EU.

Paunović je za "Novosti" rekla i da su ocene međunarodne zajednice kada su u pitanju ljudska i manjinska prava pozitivne, tako da su prigovori Bukurešta oko Vlaha neutemeljeni.

"Ocene su pozitivne. U izveštajima se ističe da Srbija svojim Ustavom i zakonima garantuje potpunu slobodu nacionalnog opredeljenja, u skladu sa međunarodnim normama. Ostvaren je značajan napredak u oblasti antidiskriminacione politike.

Ministarstvo pravde imalo je intenzivnu zakonodavnu aktivnost u ovoj oblasti, uvedeno je krivično delo zločin iz mržnje, što je upravo usmereno na jačanje ljudskih prava i borbu protiv bilo kog vida diskriminacije", objanila je Paunović.

Povodom signala koji stižu iz Rumunije da bi ova zemlja zbog nerešenog pitanja Vlaha u Srbiji mogla da nas blokira ona kaže da kada bi se prihvatili prigovori koji se upućuju Srbiji, to bi značilo kršenje principa samoidentifikacije, a bili bi i u suprotnosti sa zvanično verifikovanim rezultatima popisa, na kojem su se pripadnici manjina potpuno slobodno izjasnili o svojoj nacionalnoj pripadnosti.

Upitana može li se desiti da i neke druge zemlje ucenjuju, ona kaže da nadležne  međunarodne i evropske institucije nemaju ozbiljnijih primedaba na zakonodavni i institucionalni okvir zaštite nacionalnih manjina u Srbiji.

Paunović, međutim, smatra da se u Srbiji i dalje moraju prevazići problemi u položaju osoba sa invaliditetom, zbrinjavanju izbeglica i interno raseljenjih lica, Roma, kao i da je potrebno  preduzeti dodatne mere u borbi sa nasiljem, posebno u porodici.

Povodom održavanja Gej parade na jesen ona podseća da je Ustavni sud doneo dve odluke koje ukazuju da su zabrane beogradske parade 2009. i 2011. godine bile nezakonite, jer predstavljaju kršenje osnovnih prava na slobodu okupljanja.

"Odluke o kojima govorim ne dolaze iz EU. Po mom mišljenju, one ne stavljaju mnogo prostora za debatu da li bi neodržavanje Prajda ove godine bilo protivustavno. Srbija je na poboljšanju položaja LGBT osoba u prethodnom periodu učinila mnogo, ne zato što je to tražio neko spolja, već zato što želimo da rešavamo svoje probleme i gradimo humanije društvo u kome ćemo svi živeti", istakla je Paunović.

Na pitanje šta se dešava sa Zakonom o registrovanju istopolnih zajednica, ona navodi da Vlada nije radila na tome, već da postoji inicijativa da se sa tekstom Centra za unapređenje pravnih studija upozna javnost, kako bi se ministarstva, organizacije civilnog društva i građani o tome izjasnili.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Iva

Uvek smo mi najbolji u svemu (po politicarima), a kod nas najvise gladnih, ugrozenih ljudi. U Srbiji, nazalost, nema ni 10% pravde. Prva smo zemlja po korupciji. Ne kazem da je u nekoj drugoj zemlji idealno, ali, ruku na srce, mi smo najgori. Naravno, politicarima i drugim krupnim lopovima je najbolje, zna se i zasto.

special image