Sem Ćerana i Savatijevića uhapšen je i bivši finansijski direktor Kolubare Ljubiša Nekić, bivši načelnik Službe za eksproprijaciju zemljišta Saša Radanović, veštak Branko Vuković i pravnik Zoran Živković, rekao je Veljković.

Oni se, kako je naveo, sumnjiče da su od 2009. do 2010. godine Savatijeviću omogućili sticanje protivpravne imovinske koristi od skoro 119 miliona dinara, ili oko milion evra na štetu države.

Veljović je precizirao da je ugovorom između Kolubare i Savatijevića, vrednost njegovih objekata i imovine procenjena na oko 3,5 miliona evra, ali je naknadnim veštačenjem utvrđena stvarna vredost od oko 670.000 evra.

"Za sada, na osnovu uplaćenog iznosa, šteta za Kolubaru i za budžet Srbije je preko milion evra", rekao je Veljović.

Prema zakonu, da bi neko bio obuhvaćen procesom eksproprijacije, neophodno je da bar tri godine ima prebivalište u opštini u kojoj se obavlja taj postupak.

Veljović je naglasio da je Savatijević prijavio prebivalište dva dana pre uplate avansa, koji je iznosio 35 odsto od ukupne procenjene vrednosti njegove imovine.

Prema navodima policije, po nalogu Ćerana i ostalih, jedan vod uhapšenih, referent za procenu objekata u Kolubari Branko Vuković je, "uz podstrekivanje Savatijevića" njegovu imovinu koja treba da ekspropriše procenio na 3.443.510 evra.

Poreska uprava procenila je, međutim, da ta imovina vredi 679.000 evra.

Policija je utvrdila i da Savatijević nije imao prebivalište na području Vreoca, što je bio uslov za isplatu avansa od 35 odsto procenjene vrednosti imovine.

On se zato prijavio da živi u Vreocima i potom je, tvrdi policija, dan pošto je promenio prebivalište, Ćeran bez saglasnosti Vlade Srbije sačinio tumačenje odredbe i precizirao da pravo na avans imaju sva lica koja žive u Vreocima na dan potpisivanja ugovora.

Na taj način Savatijeviću je, prema nalazima policije, protivpravno isplaćeno 118.956.052 dinara, za koliko je i oštećen rudarski basen Kolubara.

Pored Ćerana, Savatijevića i Vukovića, uhapšeni su i rukovodilac službe za eksproprijaciju u Kolubari Zoran Živković, koordinator raseljavanja Vreoca Zoran Marković, pomoćnik direktora za pravnu službu Saša Radanović i direktor sektora za finansije Ljubiša Nekić.

Nekića policija, zajedno sa Ćeranom, tereti da je Savatijevićevom preduzeću Pam-ek omogućio protivpravnu korist od 16,7 miliona dinara, jer nisu realizovali menice tog preduzeća u rokovima predviđenim ugovorom o izmirenju duga.

Inače, od kraja septembra 2012. godine, Ćeran obavlja funkciju vršioca dužnosti direktora Gradskog saobraćajnog preduzeća Beograd.

Više javno tužilaštvo u Beogradu će u roku od 48 sati preduzeti  korake u tom postupku kad dobije krivičnu prijavu policije protiv osumnjičenih.

Pošto primi krivičnu prijavu tuzilaštvo će odlučiti da li će podneti zahtev za sprovođenje istrage Višem sudu, kao i predlog da se osumnjičenima odredi pritvor.

O tim predlozima odlučivaće istražni sudija nakon što sasluša osumnjičene u prisustvu njihovih advokata.

Inače, ovo je treći krivični postupak za zloupotrebe u Kolubari.

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je 3. aprila 2012. optužnicu protiv takođe bivšeg direktora Kolubare Dragana Tomića, (kadar DSS ) takođe, kojom ga sa još 27 okrivljenih tereti za zloupotebu službenog položaja povodom zakupa mehanizacije od više privatnih preduzeća za potrebe Kolubare kojima je oštetio to preduzeće za 938 miliona dinara, odnosno oko 8,4 miliona evra.

Više tužilaštvo zastupa optužnicu takođe protiv Tomića i još pet okrivljenih  da su malverzacijama sa gvožđem, to preduzeće oštetili za 58,8 miliona dinara.

Protiv Savatijevića Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je dve optužnice - jednu zbog afere Kolubara (sa Tomićem), a drugu zbog malverzacija u Putevima Srbije.

Savatijević avgusta 2012. pušten iz pritvora da se brani sa slobode pošto je kao jemstvo založio svoju kuću procenjenu na 250.000 evra upisom hipoteke.