Bivšem direktoru Kolubare Nebojši Ćeranu i biznismenu Radoslavu Savatijeviću Kenetu je određen pritvor do 30 dana i protiv njih je pokrenuta istraga zbog malverazija prilikom eksproprijacije zemljišta u selu Vreoci, rečeno je agenciji Beta u Višem sudu u Beogradu.

Pored Ćerana i Savatijevića, pritvor je određen i bivšem finansijskom direktoru Kolubare Ljubiši Nekiću, bivšem načelniku Službe za eksproprijaciju zemljišta Saši Radanoviću, veštak Branku Vukoviću i pravniku Zoranu Živkoviću.

Kako je rečeno u sudu, njima je pritvor je određen zbog opasnosti da bi boravkom na slobodi mogli da utiču na svedoke.

Ćeran je pred istražnim sudijom rekao da ostaje pri svim navodima koje je rekao u policiji, odnosno da "stoji iza svega što je u životu uradio i da bi sve to uradio ponovo", rekla je Tanjugu njegov branilac Zora Dobričanin.

Ćeran se brani da se svojim aktivnostima u Kolubari, koje su bile usmerene na uvođenje reda, zamerio mnogim moćnim ljudima, znanim i neznanim i da je svoj život zbog toga čak doveo u opasnost.

On je, prema rečima njegove advokatice, očekivao priznanje i nagradu od države zbog svega što je uradio u Kolubari, a dobio je hapšenje.

Zavođenjem reda u Kolubari on tvrdi da je uštedeo stotine miliona evra, a kako je Ćeran rekao u policiji, njegovo hapšenje je znak da se borba protiv korupcije ne isplati.

Tužilaštvo je predložilo da se Ćeranu odredi pritvor zbog opasnosti da bi tokom istrage mogao da utiče na svedoke, da ponovi krivično delo, kao i zbog osobito teških okolnosti krivičnog dela za koje je zaprećena kazna duža od 10 godina.

Tužilaštvo je tražilo i da se protiv njega pokrene istraga zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja za koje je zaprećena kazna do 12 godina zatvora.

O tim predlozima odlučiće istražni sudija nakon što sasluša sve osumnjičene čije je saslušanje još u toku.

Pored Ćerana, saslušan je i nekadašnji člana Upravnog odbora Radosav Savatijević Kene.

Pored Ćerana i Savatijevića u ponedeljak su uhapšeni i bivši finansijski direktor Kolubare Ljubiša Nekić, bivši načelnik Službe za eksproprijaciju zemljišta Saša Radanović, veštak Branko Vuković i pravnik Zoran Živković.

Oni se sumnjiče da su od 2009. do 2010. godine Savatijeviću omogućili sticanje protivpravne imovinske koristi od skoro 119 miliona dinara ili oko milion evra na štetu države.