U pokretu "Dveri" založu se za zabranu organizovanja "Parade Ponosa" po ruskom modelu zakonodavstva.

Prema ruskom zakonu, zabranjena je bilo kakva promocija ideologije homoseksualizma maloletnicima.

Predstavnik "Dveri " Vlada Glišić je rekao i da zahtev tog pokreta za zabranu i ovogodišnje "gej parade" nije diskriminacija i kršenje ljudskih prava već zalaganje za porodične vrednosti.

On je najavio i da će 28. septembra, za kada je planirano održavanje "Parade Ponosa" članovi tog pokreta protestvovati ispred zgrade Vlade Srbije kako bi ukazali na to "antiporodično okupljanje".

"Imamo puno pravo da zatražimo isto zakonodavstvo kao što ga ima i Rusija ", rekao je Glišić na konferenciji za novinare.

Glišić je rekao i da je Rusija dopunila "zakon o zaštiti dece od informacija koje štete njihovom zdravlja i razvoju" čime je pokazala da potpuno ima svest o tome kako deluju totalitarne "LGBT" organizacije.

Prema njegovim rečima "opšte je poznata činjenica da je homoseksulano delovanje i propaganda pogubno za razvoj maloletnika" i da se, umesto toga "Dveri" zalažu za porodične vrednosti.

LGBT akrivista Boban Stojanović izjavio je danas da će prve zvanične procene bezbednosti održavanja "Parade ponosa" u Beogradu biti poznate 15. septembra, a LGBT grupe će dan pre svoje šetnje, planirane za 28. septembar, znati da li će se ona održatić.

Stojanovićje na konferenciji za novinare kazao da je to standardna procedura, "a kakva će biti politička odluka, još se ne zna".

"Bukvalno nas drže u vakuumu, i možda će nas 12 sati pre šetnje obavestiti da li će je biti ili ne", rekao je Stojanović i dodao da šetnje neće biti bez ocene policije da će biti bezbedna.

Stojanović, direktor Kvirija centra (Queeria centar) za prava LGBT, istakao da se situacija u vezi s "Paradom" znatno popravila od 2001. godine.

"Od 2001. postali smo društvena i politička tema i izborili se za javni prostor, ali je osećaj diskriminacije među pripadnicima gej populacije i dalje veoma jak", naveo je on.

Po njegovim rečima, podaci istraživanja koje je centar Kvirija sprovodio od decembra 2012. do februara 2013. godine, govore da 80 odsto LGBT osoba smatra da je u nekoj vrsti nepovoljnijeg položaja u odnosu na druge građane Srbije.

Istraživanjem je obuhvaćeno 270 gej osoba koje su odgovarale na ankete elektronski, i 44 iz Beograda, Niša, Novog Sada.

Najvažnije ocene istraživanja su da više od 70 ispitanika smatra da ih država adekvatno ne štiti uprkos dobrom zakonskom okviru, i da samo deset procenata smatra da seksualna orijentacija nije predmet diskriminacije na poslu.