• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Srbiji se ne kažnjavaju oni koji čine korupciju

Izvor Tanjug

U Srbiji oni koji čine korupciju ili ne sprovode antikorupcijsku politiku i zakone neće biti kažnjeni, a borci protiv korupcije neće uvek biti nagrađeni, stoji u izveštaju Biroa za društvena istraživanja (BIRODI).

U Srbiji vlada nesklad između potreba i resursa za borbu protiv korupcije, navodi se u prvom Alternativnom antikorupcijskom izveštaju o stanju i efektima borbe protiv korupcije u Srbiji koji je danas predstavljen u beogradskom Medija centru.

Zemlja se nalazi u fazi u kojoj borba protiv korupcije nije sistematizovana, odnosno protiv nje se bore oštećeni građani, predstavnici civilnog društva i političkih stranaka, ali i gubitnici u koruptivnim transakcijama, odnosno nezadovoljni pripadnici koruptivnih klika.

"Ovi borci deluju u ambijentu u kojem korupcija ima sistemski karakter, gde ne postoji interes i svest u javnosti o značaju borbe protiv korupcije, dok na nivou države i grada ne postoji politička volja za borbu protiv korupcije, a nadležne institucije za sankcionisanje kršenja zakona ne mešaju se u svoj posao", navodi se u izveštaju.

Ipak, kako se dodaje, Srbija je počela gradnju institucionalno-normativnog okvira za borbu protiv korupcije, čime je na putu da glavni akter protiv korupcije postane država, odnosno pravosuđe i specijalizovana državna tela i organi.

Priznanje Rodoljubu Šabiću

Biro za društvena istraživanja, nakon predstavljanja izveštaja, uručio je i godišnje priznanje za borbu protiv korupcije Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljubu Šabiću.

Tokom analize borbe protiv korupcije, istraživači su konstatovali da u Srbiji ne postoje objedinjeni i sistematizovani podaci o stanju borbe protiv korupcije.

Istraživanje, sprovedeno među pripadnicima antikorupcijske zajednice za potrebe Alternativnog antikorupcijskog izveštaja, pokazalo je da velika većina ispitanika smatra da je u slučaju Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije iz 2005. glavni problem njena primena, a ne sadržaj, kao i da primena antikorupcijskog zakonodavstva u Srbiji nije na najvišem nivou, odnosno da je prosečna ocena na skali od jedan do pet, nešto veća od dva.

"Borba protiv korupcije u Srbiji sprovodi se uz podršku, odnosno pritisak od strane međunarodnog okruženja, pre svega Evropske unije, OEBS-a i Saveta Evrope prema antikorupcijskim telima i Vladi Srbije", ocena je antikorupcijskog izveštaja.

Alternativni antikorupcijski izveštaj o stanju i efektima borbe protiv korupcije u Srbiji sačinio je Biro za društvena istraživanja (BIRODI), uz podršku Misije OEBS u Srbiji, i on u prvom delu analizira aktuelni pravni okvir kojim je regulisana borba protiv korupcije, dok se u drugom delu bavi evaluacijom integriteta relevantnih subjekata antikorupcijske zajednice i nudi preporuke za unapređenje sistema borbe protiv korupcije.

"Razvojem integriteta institucija i građana stvaraju se uslovi za socijalizaciju borbe protiv korupcije, odnosno za izgradnju integriteta na nivou čitavog društva. To bi predstavljalo zbir načela čijim bi se doslednim poštovanjem stvorio održiv model borbe protiv korupcije", navodi se u izveštaju.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image