Inicijativu za krivičnu istragu u vezi afere sa povećanom koncentracijom otrova u mleku protiv Ješića pokrenuo je, u međuvremenu zamenjeni, ministar poljoprivrede Goran Knežević.

Krvična prijava povodom koje je novosadska policija istragu zaključila u julu, na zahtev tužilaštva ponovo je pokrenula novu istragu pre 20 dana, a Ješić se tereti za uznemiravanje javnosti, nanošenje štete mlekarskoj industriji i građanima Srbije, kao i Ministarstvu poljoprivrede.

Ješić je danas na konferenciji za novinare, nakon davanja iskaza u policiji, kazao da po zakonu Pokrajina imala pravo da vrši kontrolu i objavi informacije o bezbednosti hrane, i dodao da resorni pokrajinski sekretarijat i danas radi te provere u sklopu određenih programa za unapređenje kvaliteta mleka, o kojem je obavešteno i Ministarstvo poljoprivrede.

On je kazao da krivične prijave koje je podneo protiv Ministarstva zbog stavljanja u promet namirnica koje ne odgovaraju kvalitetu i za uzimanje i davanje mita, "nikad nisu videle svetlost dana", a da njega "povezuju sa kriminalom i ponovo pokreću istrage".

Ješić je novinarima pokazao i dokument Republičke direkcije za robne rezerve u kojem je objavila "javni poziv za pozajmicu merkantilnog kukuruza sa prisustvom aflatoksina" u julu ove godine, što po njegovim rečima dokazuje da je Ministrastvo sve vreme "lažno negiralo prisustvo aflatkosina u mleku".

Ješić je naveo da je sve rezultate analiza prvo dostavljao Ministarstvu poljoprivrede i ministru Kneževiću, odgovarajući na Kneževićeve optužbe iz marta da su "odgovorni oni koji ga na vreme nisu upozorili i preduzeli preventivne mere".

Ješić je dodao da je jedini koji je suspendovan u aferi "Aflatoksin" - bivši načelnik odeljenja za vetrinarsko javno zdravlje Slobodan Šibalić - u septembru vraćen na poziciju direktora Uprave za veterinu.

"Ista vlada ga je suspendovala i vratila na funkciju, a on je suspendovan u martu zato što je opstruirao reviziju u svom ministarstvu, a bio je lično zadužen za kontrolu mleka", kazao je Ješić.

Ješić je rekao i da je prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić u martu izjavio da će nivo aflatoksina u pravilnicima biti vraćen na 0,05 mikrograma i da će smeniti odgovorne. Rok za vraćanje nivoa tada je bio 15 dana.

"Danas je 10. oktobar i mi i dalje imamo pravilnik koji je najgori u Evropi. Ja vas pitam, da li se ovako vodi država, pretnjama, vikanjem i pravljenjem 'rijaliti šoa' od Vlade? Postavljam pitanje zašto Vučić nije vratio nivo u pravilniku u roku od 15 dana", kazao je Ješić.