To je Srbiji juče u svom izveštaju poručila Evropska komisija, a gostujući u Kažiprstu B92, Ljajić je rekao da nije tajna da je uslov za prijem u STO da se iz zakonske regulative izbace sve restriktivine odredbe o prometu bilo kakvih proizvoda, pa i GMO.

Zabrana proizvodnje GMO će ostati kao deo domaće zakonske regulative, a ono protiv čega su u STO, i što su u EK ponovili, je da ne može da se zabrani promet tih proizvoda, rekao je Ljajić, dodavši da taj promet domaćim zakonodavstvom može maksimalno da se ograniči.

Prema njegovim rečima, ako Srbija želi prijem u STO u decembru, te izmene moraju da se urade vrlo brzo, jer je sledeći rok tek naredne godine.

On je podetio da je Srbija u grupi od 25 zemalja koje su u procesu pregovora o prijemu u STO i da je van STO ostalo još samo trinaest zemalja, "za koje nije ni čuo".

DSS PODNELA SKUPŠTINI PREDLOG ZA ZABRANU

Poslanička grupa Demokratske stranke Srbije (DSS) podnela je Skupštini Srbije Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o genetički modifikovanim organizmima (GMO) čiji je cilj da se zabrani uzgoj, proizvodnja i promet GMO u Srbiji, objavljeno je na sajtu stranke

"Danas, pak, postoje brojna istraživanja koja potvrđuju svu pogubnost GMO hrane na zdravlje ljudi, kao i opasnost po očuvanje životne sredine", navodi se u saopštenju i dodaje da su utvrđene i veze između GMO hrane i pojave tumora, steriliteta, autoimunih bolesti i prerane smrti već u trećoj generaciji.

Dodaje se da ni ekonomski razlozi ne vode Srbiju u pravcu uzgoja, proizvodnje i prometa GMO: izvozeći semenski kukuruz Srbija godišnje prihoduje između 400 i 500 miliona evra.

"Ako bi, pak, kupovala seme, Srbija bi godišnje morala da izdvaja oko 70.000.000 do 100.000.000 evra samo za seme kukuruza. Zatim, na svetskom tržištu tona GM soje košta 90 evra, a ista količina soje koja nije GMO vredi 120 evra", navodi se u obrazloženju.

DS S je naveo i da je više od 800 naučnika iz 84 zemlje sveta poslalo otvoreno pismo svojim vladama i građanima pozivajući na zabranu patentiranja živih organizama i ističući veliku opasnost od GMO semena i GMO hrane.

"Smatrajući da je ovaj Zakon od najvećeg interesa za državu Srbiju i njene građane, predlažemo da zakon stupi na snagu odmah", navodi se u saopštenju.