Povodom javno postavljenog Obradovićevog pitanja zašto su MUP i Prekršajni sud u Čačku, šest meseci posle organizovanja skupa protiv briselskog sporazuma Beograda i Prištine 26. aprila, aktivirali zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, Viši prekršajni sud navodi da nije došlo do prekoračenja zakonskog roka.

"Prekršajni sudovi teoretski, praktično, ni po zakonu ne mogu biti podnosioci zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, tako da su neosnovane i netačne insinuacije da je Prekršajni sud u Čačku učestvovao u pokretanju prekršajnog postupka protiv okrivl

jenog", izjavio je portparol Višeg prekršajnog suda Aleksandar Ilić.

Ilić je dodao da je MUP Srbije podneo prekršajnu prijavu blagovremeno i u zakonskom roku, za koju je zakonom predviđen rok od godinu dana od dana učinjenog prekršaja.

Kako je dodao, "po zakonu teret dokazivanja stoji na podnosiocu zahteva, a svakako gospodin Obradović, kao i svi drugi građani Srbije, ima mogućnost da sam ili uz stručnu pomoć branioca iznese svoju odbranu i osporava osnovanost podnete prekršajne prijave pred Prekršajnim sudom u Čačku u roku od godinu dana od dana podnošenja prekršajne prijave".

Zakon o okupljanju građana je izričito jasan i svaki građanin ili pravno lice mogu u skladu i na način koji je zakonom propisan prijaviti javni skup, koji može biti vezan samo za određenu lokaciju ili može biti skup u pokretu, navodi se u saopštenju.

Javni skupovi se prijavljuju nadležnom organu od strane sazivača nekoliko dana ranije, a najkasnije 48 sati pre početka skupa.

Zakonom predviđena kazna u prekršaju za čije izvršenje je okrivljen jedan od vođa lidera "Dveri" Boško Obradović je propisana u rasponu do maksimalno 10.000 dinara ili do 60 dana zatvora.