Tijana (8) je preminula 15. jula u dečjoj bolnici u Hjustonu, a novac koji je prikupljen donacijama i volšebno je nestao neiskorišćen za svrhe u koje je skupljan sada je predmet istrage, piše "Politika".

Kako list navodi, Tužilaštvo je formiralo predmet i dalo policiji nalog da prikupi sve potrebne informacije.

Istraga treba da utvrdi koliko je novca uplaćeno na Tijanin račun, koliko je sa tog računa prebačeno bolnici u Hjustonu, koliko je novca ostalo i da li je ostatak isplaćen sa računa, kao i da li postoje i drugi prilivi novca koji su građani uplaćivali za pomoć Tijani.

Devojčica je početkom aprila otišla u Ameriku na operaciju, ali je 15. jula došlo do otkazivanja rada organa i ona je preminula.

Poslednja objava na Facebook stranici "Pomozite Tijani da dobije novo srce" je glasila "Tijana Ognjanović nije uspela da dobije bitku za život."Objašnajeno je izmeđšu ostalog, da je početkom  jula došlo do komplikacija i da je Tijani ugrađena mahenička pumpa koja je pokretala srce. Devojčica je 'posle toga počekla da se oporavlja, ali je 15. jula došlo do otkazivanja rada organa i Tijana je preminula.

Poverenik: Javno prikupljanje na javne račune

Privatni računi preko kojih se prikuplja novac građana za nečije lečenje u inostranstvu morali bi da budu dostupni javnosti, ocenio je danas poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić i dodao da bi ta obaveza, koja je sada samo moralna, trebalo da se pretvori u zakonsku. "Gde god se prikuplja novac građana, bez obzira na to po kom osnovu, principi moraju da budu transparentnost i odgovornost", rekao je Šabić u Jutarnjem programu RTS-a. Ističući da mu izgleda "nesporna moralna obaveza" da se novac građana koji je ostao na privatnom računu kao nepotrošen vrati, da bi neko drugi dobio priliku da se leči, Šabić je dodao da bi tu trebalo i zakonski intervenisati.

Nakoliko dana posle sahrane, na sajtu www.tijanaognjanovic.com moglo se videti obaveštenje u kome je navedeno da je za izradu troškovnika sa specifikacijom svih usluga u teksapškoj bolnici potrebno vreme i da će taj troškovnik biti objavljen javno.

Međutim, on nikada nije objavljen, a pomenuti sajt je u međuvremenu ugašen.

Proteklih dana javnost je burno reagovala na pisanja u medijima da su Ognjanovići "podigli dva miliona evra."

Dok jedni smatraju da roditelji male Tijane imaju moralnu obavezu da preostali novac usmere na lečenje druge dece, drugi iznose stav da novac pripada njima kao zakonskim naslednicima.

Profesor Pravnog fakulteta u beogradu dr Milan Škulić kaže za "Politiku" da ne postoji razlog da roditelji zadrže novac koji je bio uplaćivan namenski - za presađivanje srca i lečenje.

"Građani nisu uplaćivali novac kao poklon već kao pomoć. taj novac imao je svoju namenu. Ako je zaista došlo do zloupotrebe, onda to baca ružnu senku na akciju koja je bila plemenita i dovodi u pitanje sve buduće akcije te vrste. Treba sačekati rezultate istrage, a ako je novac zaista podignut sa računa, neće biti lako odrediti pravnu kvalifikaciju takvog gesta.

OGLASILI SE OGNJANOVIĆI

Roditelji male Tijane prethodnih dana nisu hteli da se izjašnjavaju o pisanju medija, međutim, za "Naše novine" rekli su dosta toga, ali su zahtevali da veći deo ispričanog ne bude u novinama.

Oni su novinaru pokazali račune koje su platili u bolnici u Hjustonu, kao i pismo direktora te bolnice od 2. avgusta u kom im se on zahvaljuje što su izmirili sve račune.

Kako su rekli "Našim novinama" ne žele za sada da ispostavljaju račune javnosti.

"Dobili smo račune iz Amerike, ali nemam nikakvu ni zakonsku ni moralnu obavezu da javno objavljujem te račune. Tijanin račun je u postupku gašenja, a pitanje preostalog novca rešava sud u okviru ostavinske rasprave. Tek kada se ona završi mi možemo da postanemo vlasnici tog novca i odlučimo šta ćemo sa njim", kaže za list Nebojša Ognanović koji ističe da je država bila ta koja je trebalo da njihovo dete pošalje na lečenje.

Na pitanje novinara da li su uzeli sa računa dva miliona evra i da li zaista ima toliko novca, roditelji su odgovorili "Nije istina."

Ognjanovići, međutim, nisu otkrili koliko je novca sakupljeno, a koliko je ostalo.