Zdravko Lovrić, jedan od radnika te firme, koja je registrovana kao ruska a čiji je vlasnik Nenad Lukić, rekao je za agenciju Beta da su srpski radnici u beznadežnoj situaciji, da ne mogu da napuste zemlju, da žive u "katastrofalnim uslovima" i da su faktički ostali bez novca.

Spor između radnika i firme, po tvrdnjama obe strane, nastao je onog trenutka kada je od radnika zatraženo da rade na objektima na većoj visini.

"Do tada smo radili na prvom, drugom, trećem spratu, onda su od nas tražili da radimo na dvanaestom, trinaestom spratu višespratnice. Samo sa šlemovima, bez ostale zaštite. Odbili smo da radimo bojeći se za svoju bezbednost", ispričao je Lovrić.

"Onda su krenuli da nam prete. Rekli smo da želimo da idemo kući, na šta nam je neki Čečen, valjda predradnik rekao da nećemo otići do aprila meseca i da nećemo dobiti novac", naveo je.

Direktor odeljenja za personal firme "Novi gorod" Vladimir Pavlović tvrdi da je radnicima potom ponuđeno da rade "na zemlji" kao fizički radnici, te da će tako biti i plaćeni, što Lovrić demantuje.

Pavlović takođe kaže da ta firma od maja meseca, od kada je on na toj funkciji, nije nijednog radnika vratila u zemlju bez zarađene plate, ali da trenutno nije u situaciji da isplati sve zarade onima koji žele da se vrate.

Veliki broj radnika iz Srbije stiže u Rusiju, sa turističkom vizom, na mesec dana, a bez radne vize, u nadi da će, uz dovijanje, moći da ostanu i da rade i duže.

Neki to čine tako što na vreme, pre isteka vize, izađu preko najbliže granice iz Rusije i odmah se vrate, kao što čine ilegalni radnici u Sočiju.

Nije retko ni "slučajno" gubljenja pasoša i traženje putnog lista u Ambasadi Srbije u Moskvi, a ima i pokušaja da se to učini nekoliko puta.

U vreme kada u Rusiji teče kampanja borbe protiv ilegalnih imigranata i radne snage i kada se približava Zimska olimpijada u Sočiju, policija je posebno aktivna.

"Dešavalo se da smo morali da bežimo sa objekata, privode nas na putu do pijace, do menze. Policiji moramo da plaćamo po par hiljada rubalja da bi nas pustila, jer nemamo radne dozvole", ispričao je Lovrić.

A na pitanje da li je upoznat da sa turističkom vizom nema pravo da radi u Rusiji, on je kazao: "Da, ali nama su obećali da će nam uraditi radne vize".

Pavlović tvrdi da je komplikovana procedura dobijanja radnih dozvola za 27 radnika koji tvrde da su zarobljeni u Sočiju u toku i da očekuje da će dozvole biti gotove za nekoliko dana.

Ta procedura nije jeftina i ako neko želi da se vrati posle nekoliko meseci, ona apsolutno nije isplativa. Firma ima, kako tvrdi, više od 140 zaposlenih sa radnim dozvolama, a očekuje se još oko 90.

Problemi sa dovođenjem radnika iz Srbije, pre svega građevinarima, njihovim legalnim boravkom i radom u Rusiji, kao i sa isplatama zarađenog novca, nisu novost.

Ni za firmu "Novi gorod". Naravno, ima i slučajeva kada se komplikovani ruski zakoni i ugovori između poslodavca i radnika poštuju.

Kao i u mnogim ranijim slučajevima, ambasada, pre svega konzulat pokušava da nađe rešenje problema između dve strane. Kako su rekli agenciji Beta, oni prate situaciju i pokušavaju da utiču da se nađe kompromis, jer su i jedna i druga strana državljani Srbije.

U Konzulatu Srbije još dodaju da se problemi obično brzo reše kada se isplate dugovanja.