Ona je rekla i da je podneto 283 prigovora na zdravstvene usluge.

"Oko 40 posto prigovora je osnovano a odnose se na određeno ponašanje u zdravstvenim ustanovama", rekla je Dejanović na jednodnevnom savetovanju savetnika za zaštitu prava pacjenata i predstavnika Saveta za zdravlje.

Prema njenim rečima, novina nedavno usvojenog zakona o pravima pacijenata jeste to što pacijent ima partnerski odnos sa svojim terapeutom i zdravstvenim radnikom.

"Najbitnija novina je da, ako u tom partnerskom odnosu on dobije odgovarajuću informaciju i prihvati određene procedure, mora i sam da se stara o realizaciji toga, a ne samo da prepusti zdravstveni problem zdravstvenoj ustanovi", rekla je ministarka zdravlja i dodala da je ustanova u stanju da obezbedi sva prava koja proizilaze iz zakona, a da, ako to ne učini, savtnik mora da preduzme odgovarajuće korake da se to obezbedi.

Na skupu, kojem su prisustvovali savetnici za zaštitu prava pacijenata i Saveta za zdravlje devet okruga Šumadija, ministar je navela da je do danas imenovano 142 savetnika i formirano 97 saveta za zdravlje.

Savetnik za prava pacijenata Kragujevca u Kragujevcu Vesna Dimitrijević rekla je da je od decembra do danas 60 pacijenata tražilo pomoć, a deset podnelo prigovor.

"Pacijenti su pre svega tražili informaciju u vezi ostvarivanja prava iz oblasti zdravstvene zaštite, a tek deset pacijenata podnelo je prigovore najčešće na kvalitet pružanja zdravstvenih usluga, kao i zbog usluga koje su im nedostupne", navela je Dimitrijević.

STUDENTI I LEKARI PREDLAŽU NOVU PRAKSU RADA

Studenti Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu i diplomirani lekari, u razgovoru sa ministarkom zdravlja i državnim sekretarom Ministarstva omladine Nenadom Borovčaninom, predložili su tri načina za rešavanje problema nezaposlenosti u oblasti zdravstva .

"Prva ideja je da treba ponovo uvesti volonterske specijalizacije i to tako što umesto termina radni staž, treba koristiti radno iskustvo, što bi trebalo da bude i kriterijum za kasnije zapošljavanje", rekla je ministar zdravlja.

Ona je dodala da je druga ideja da privatna praksa može biti šansa za zapošljavanje većeg broja mladih što znači, kako je objasnila, da treba stimulisati razvoj privatne prakse uz obavezu da zapošljava mlade.

Studenti i diplomirani lekari, dodala je Đukić Dejanović, složili su se sa aktuelnom idejom da nemedicinski kadar kada odlazi u penziju daje prostor da se zaposle pre svega mladi lekari i sestre, a potom ostali.

Ocenjujući da su te ideje ostvarive, ministarka je rekla da one iziskuju ozbiljan odgovor države.

"Kada razgovaramo sa mladima, koji su na prekretnici da li da odu iz zemlje ili da ostanu, moramo ih podržati da ostanu u Srbiji", rekla je ministarka.

Prema rečima državog sekretara Ministarstva omladine, u Srbiji je bez posla 250 hiljada mladih do 30. godine života, od čega je 10 posto sa visokim stepenom obrazovanja.

"Veoma je važno da napravimo ozbiljan plan kako zaposliti mlade ljude i da utvrdimo vremensku dinamiku po gradovima u Srbiji za zapošljavanje mladih, a ne samo deklarativno da se izjašnjavamo da oni treba da se zaposle", rekao je Borovčanin.

On je ukazao da je važno ukinuti sve zabrane koje se tiču zapošljavanja mladih, da se ne bi desilo da nam omladina ostari čekajući zaposlenje i početak kvalitetnog življenja.

"Vlada Srbije ne sme da zabrani zapošljavanje mladih već da im da garanciju za posao i obezbedi perspektivu da ne odlaze iz zemlje", naglasio je Nenad Borovčanin.