Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Irinej služio je danas Uskršnju liturgiju u Sabornoj crkvi u Beogradu.
Litugriji su, pored brojnih građana svih uzrasta, prisustvovali i premijer u tehničkoj vladi Srbije Ivica Dačić, ministri odbrane Nebojša Rodić, prosvete Tomislav Jovanović i pravde Nikola Selaković.
Patrijarh je na liturgiji pročitao delove uskršnje poslanice i pozvao na mir i razumevanje.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar služio je danas na Uskrs svečanu misu u crkvi Krista kralja.
Misi je prisustvovao je veliki broj vernika, predstavnika države Srbije i diplomatskog kora, a tom prilikom održan je i obred krštenja.
Vaskršnju ponoćnu liturgiju u Hramu Svetog Save kojoj su prisustvovali brojni građani služio je episkop remezijanski Andrej.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar predvodio je sinoć Uskršnje bdenje u Katedrali Blažene device Marije.
Sve hrišćanske crkve danas obeležavaju najveći hrišćanski praznik - vaskrsenje Hristovo, događaj kojim je počela novozavetna istorija čovečanstva.
Vaskršnje slavlje je za vernike kraj Velikog posta, a prvi mrsni zalogaji su vaskršnja jaja koja, se prema drevnom običaju, farbaju u crveno.
Prema predanju, prva jaja je caru Tiberiju poklonila Marija Magdalena koja je u Rim došla sa porukom o Vaskrsenju.
Danas se jaja farbaju u najrazličitije boje, a crveno jaje kao simbol života bilo je poznato u davnoj prošlosti u mnogim religijama sveta i zbog toga što je to bilo značajno za čovečanstvo, hrišćanska crkva je prihvatila običaj bojeći ga svojom simbolikom i povezivajući ga sa uskrsnućem Isusa.
Jaja se uglavnom farbaju na Veliki petak, a u nekim krajevima običaj je da se jaja farbaju na Veliku subotu.
Ove godine Uskrs zajedno slave svi hrišćani sveta, a u ovom veku tako će biti ukupno 31 put, a prvo sledeće je 2017. godine.
Razlika između datuma katoličko-protestantskog i istočnog, pravoslavnog Uskrsa, biće sledeće godine nedelju dana, a 2016. čak pet nedelja.
Najranije Uskrs na Zapadu može biti 22. marta, dok je na Istoku u prvoj dekadi maja, navodi Verska informativna agencija(VIA), koja se bavi vestima i analizama iz sveta religije.
Do 16. veka, kada je izvršena reforma kalendara, slavljenje praznika bilo je istog dana.
Boraveći ovih dana u Evropi, koptski patrijarh i papa Tavardos Drugi apelovao je na hrišćane sveta da ujednače slavljenje Uskrsa. To je posebno važno za hrišćane na prostorima Bliskog istoka, gde oni čine manjinu.
Već sto godina pokreće se ideja da se među hrišćanima postigne saglasnost oko zajedničkog datuma praznika Vaskrsenja. Svetski savet crkava (SSC), sa sedištem u Ženevi, koji okuplja 350 crkava iz 120 zemalja sveta, na konferenciji u Alepu (Sirija) 1997. godine, dobio je principijelnu saglasnost članica da se na ovom pitanju poradi.
Poznati nemački astronom Rajhold Bien, kome je posebna specijalnost vreme, priznaje da svaka promena računanja vremena ili praznika izaziva otpore. Korekcije su u istoriji bile uvek teško sprovodive.
Promena datuma Uskrsa menja ritam cele crkvene i liturgijske godine, kao i posta.
Kao hrišćanski praznik, Uskrs je počeo veoma rano da se proslavlja, kako istorija hrišćanstva napominje, od drugog veka, tako da su pročišćeni narodni rituali i uspostavljano je jedinstvo sa hrišćanskom dogmom.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte