Dačić je, na centralnoj komemorativnoj svečanosti posvećenoj Danu sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu, istakao da su brojne žrtve tog rata posledica ideologija nertolerancije i mržnja i opomena koju moramo da usvojimo kako se slični tragični događaji ne bi dešavali i u našem veku.

"Ideja unije evropskih država nastala je kao proizvod pobede nad fašizmom i najznačajniji je mirovni projekat u istoriji našeg kontinenta. Upravo sledeći antifašističke vrednosti Srbija čini krupne korake ka evrointegracijama", rekao je Dačić, podsetivši da je Srbija u prošlosti umela da odredi svoje mesto na međunarodnoj sceni, tako što je u miru gradila zajednički progres, a u ratu bila na strani boraca protiv fašizma.

Prema njegovim rečima, danas je Srbija istinski demokratska država zasnovana na poštovanju Ustava, zakona, ljudskih i građanskih prava i sloboda, i zemlja u kojoj se sprovode reforme i koja svoje interese brani isključcivo diplomatskim sredstvima.

Izazove sa kojima se suočava Srbija, kako je istakao Dačić, vidi kao priliku da demonstrira zrelost svojih institucija i principe međunarodnog prava zasnovane upravo na pobedi protiv fašizma u Drugom svetskom ratu.

Srbija je, kako je istakao, značajan činilac i garant mira i stabilnostina na Zapadnom Balkanu, a turbulentna prošlost za nju nije prepreka uspostavljanju dobrosusedskih odnosa zasnovanih na poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

"Građani Srbije, naša je prošlost važan segment našeg identiteta i istovremeno pruža osnovu da sadašnjost i budućnost učinimo prosperitetnom. Isključivo od nas zavisi da li ćemno se prihvatiti izazova i potomcima ostaviti demokratsku i građansku državu", rekao je Dačić.
Premijer je građane pozvao da se okupe oko zajedničkih ciljeva i nastave da Srbiju grade kao domovinu ravnopravnih i slobodnih građana, čime će se ostvariti i želje predaka, pobednika u Drugom svetskom ratu.

Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu obeležen je, uz prisustvo porodica žrtava, predstavnika više ministarstava i diplomatskog kora, polaganjem venaca kod spomenika Žrtvama genocida koji se nalazi u okviru kompleksa nekadašnjeg nacističkog logora smrti Staro sajmište. Ceremoniji su prisustvovali i predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije i Saveta romske nacionalne manjine.

Ovaj dan posvećen je sećanju na Srbe, Jevreje i Rome stradale u masovnim i nečovečnim usmrćivanjima tokom Drugog svetskog rata.

Dan sećanja na žrtve genocida obeležava se 22. aprila u spomen na 22. april 1945. godine kad je došlo do proboja grupe zatočenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu-Donja Gradina u tzv. Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Najzloglasniji nacistički logor na teritoriji okupirane Srbije bio je koncentracioni logor na Starom Sajmištu u Beogradu, čiji su zatočenici, uglavnom Srbi, Jevreji i Romi, masovno ubijani od 1941. do 1944. godine, podseća se u saopštenju.