"Šteta je svakako velika i Vlada Srbije je uputila interventnu pomoć", rekao je Marić za Radio-televiziju Srbije.

On je kazao da Sektor za vanredne situacije ostaje u pripravnosti zbog najave novih padavina sledećeg ponedeljka i da će tako ostati dok opasnost sasvim ne prođe.

Prema njegovim rečima, reagovanje nadležnih na izlive rečnih tokova bilo je "valjano", jer nije bilo ljudskih žrtava a ukupno je evakuisano 522 ljudi.

Marić je izrazio uverenje da će se uskoro normalizovati život u svim opštinama pogođenim poplavama.

Ali još nema opuštanja od poplava jer recimo, prema najavi Republičkog hidrometereološkog zavoda (RHMZ), vodostaj na Savi kod Šapca sutra će kretati iznad granice redovne odbrane od poplava.

Tokom 28. aprila na toj lokaciji se očekuje približavanje granici vanredne odbrane od poplava, a istoga dana, vodostaj Save kod Sremske Mitrovice će se približiti granici redovne odbrane, naveo je RHMZ na svom sajtu.

Tokom uskršnjih praznika, kada je došlo do bujičnih poplava kao i u poslednja dva dana kada su Srbiju zahavatile obilne padavine na Savi nije bilo porasta vodostaja niti izlivanja.

U nadi da je najgore prošlo diljem Srbije se krenulo sa saniranjem šteta. Na saniranju posledica nevremena u Vrnjačkoj Banji angažovana je i Vojska Srbije.

Tamo su su danas raspoređene cisterne sa vodom za piće, a sutra će vojna mehanizacija biti uključena u obnovu oštećene infrastrukture.

Predsednik Opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović izjavio je FoNetu da su u grad stigli pripadnici Druge kopnene brigade, koji su dopremili cisterne za normalizaciju vodosnabdevanja ugroženih delova opštine, a od sutra će raditi i na raščišćavanju rečnih tokova i popravci mostova i puteva.

S obzirom na razmere štete, vojnici će imati pune ruke posla, rekao je Đurović.

U nevremenu koje je u četvrtak pogodilo Vrnjačku Banju bujica je odnela sedam mostova, poplavila 200 kuća i 300 lokala, a voda je prodrla i u zgradu Skupštine opštine.

Reke su se izlile na ulice i poplavile ceo centar grada.

Đurić je izjavio da se takvo nevreme ne pamti i naveo da su spasilačke ekipe celu noć provele na terenu, neprekidno se boreći sa vodom.

Nakon obilnih padavina, reke se povukle u korita i u okolini Loznice, rekao je rukovodilac tima za dobranu od poplava grada Loznice Janko Aleksić.

Iako za sada nema novih padavina, štete na poljoprivrednim parcelama ima, rekao je Aleksić Tanjugu.

Kada je nevreme zahvatilo Valjevo veliki deo vode otišao je u Kolubarski, a manji u Jadarski sliv, objasnio je Aleksić i dodao da su sinoć obišli reke I i II reda i reku Likodru kako bi se pripremili, ali da poplava nekih većih razmera neće biti.

"U Krupnju je proglašeno vanredno stanje, a dobili smo i informaciju da se iz Loznice  odvlačio pesak za džakove kako bi se spasilo stanovištvo i sprečile moguće štete", dodao je on.

Ono što smo kao lokalna samouprava preduzeli jeste da smo prosle godine uredili šest - sedam potoka u Banji Koviljači, Donjem Dobriću, uredili smo i Bolnički potok, a ove godine planiramo da uredimo korita još nekoliko potoka i atarskih puteva, kako bi imali manje problema, rekao je Aleksić koji je i član Gradskog veća.

Vanredna situacija je na snazi u još 11 mesnih zajednica na području Ljiga, gde je kiša izazvala poplave i nanela velike štete poljoprivrednim kulturama, objektima i infrastrukturi, potvrdio je danas Tanjugu predsednik ove opštine Miodrag Starčević.

Domaćinstva u selima u opštini Topola nisu poplavljena, ali je nevreme štetu nanelo mostovima i putevima pa je, kaže predsednik te opštine Dragan Jovanović, 10 domaćinstava u naselju Kusaica potpuno odsečeno os sveta.