Predsednik opštine Svilajnac Predrag Milanović, izjavio je danas da će štete od poplava u ovoj opštini premašiti 10.000.000 evra i najavio u nedelju ukidanje vanrednog stanja u toj opštini.

"Mi smo danas uputili Vladi Srbije, prvi spisak šteta u Svilajncu, očekujem da do utorka završimo komplatan posao", rekao je Milanović prilikom posete ambasadora Francuske ovoj opštini.

"Sigurno mogu da kažem da je preko 2.500 domačinstava pretrpelo ogromnu štetu, gradski vrtić je potpuno uništen, imali smo štetu u Domu zdravlja, u Poljoprivrednoj školi, Fabrici 'Kul in MOda'..., dosta ulica, preko 30, je oštećeno, dva regionalna puta, tako da šteta neće sigurno biti manja od dest miliona evra", rekao je Milanović.

Svilajnac ne pamti ovakve padavine i ovakvu katsrofu. Nema o tome pisani dokument da je na terirortiji ove opštine bila ovkvo izlivanje reke i ovakvih padavina.

Milanović je za nedelju najavio ukidanje vnardenog stanja i rekao da se sutra očekuje pitka voda u vodovodu, a da kanalizacija radi normalno i da struje ima u svim delovima grada.

"Za nedelju smo zakazali jednu veliku akciji, zadnju u vanrednoj sitauaciji, čišćenja,pranja i dezinfekcije grada, i očekujemo da u ponedlejak normalno rade sve javne ustanove u gradu", dodao je Milanović.

On je istako da je poziv za akciju čišćenja grad upućen, za nedelju u devt sati, ispred Sportske hale, svim građanima, komunalnim službama, ustanovama, preduzećima.

U Opštini Požega preliminarna procena štete od poplava i klizišta iznosi 145 miliona dinara, izjavio je za Tanjug predsednik ove opštine Milovan Mićović.

Prema njegovim rečima, najveća šteta od 66 miliona dinara je na poljoprivrednom zemljištu.

Za sanaciju putne infrastructure i klizišta Požežanima će biti potrebno 58 miliona,a za sanaciju oštećenih kuća 12 miliona dinara.

"U poplavama i klizištima oštećeno je 50 kuća na području požeške opštine.Od tog broja šest kuća je teško oštećeno, a jedna mora da se sruši", kaže Mićović.

Privredni objekti u ovoj opštini prijavili su štetu od poplava u iznosu od devet miliona dinara.

Trenutno u ovom kraju radi se na uspostavljanju putne infrastrukture na regionalnim i nekategorisanim putevima.

"Završena je dezinfekcija poplavljenog područja.Sledi zaprašivanje protiv komaraca i ispitivanje ispravnosti seoskih bunara", rekao je Mićović.

On ističe da je zahtev koji je danas prosleđen Vladi Republike Srbije samo prva procena šteta, kao i da će ona biti veća, jer se svakodnevno pojavljuju nova klizišta koja prouzrokuju i nove štete.

Meštani požeškog kraja štetu mogu prijaviti u svojim mesnim zajednicama,u opštinskoj upravi ili Štabu za vanredne situacije.

Šteta u smederevskom području od poplave je, po preliminarnoj proceni gradskog Štaba za vanredne situacije, 272.530.787,60 dinara.

Ssteta na stambenim objektima procenjena je na 44.595.710 dinara, na  privrednim objektima i dobrima 27.215.676.

Preliminarna procena štete na lokalnoj infrastrukturi je 3.430.000 i na  poljoprivrednim objektima 197.289.400 dinara.

Poplave u opštini Kosjerić prouzrokovale su štetu na poljoprivrednom zemljištu od 110 miliona dinara,dok su u isto vreme kiša, grad i sneg napravili štetu na malinjacima, koja se procenjuje na 270 miliona dinara, izjavio je Tanjugu predsednik opštine Kosjerić Milijan Stojanić.

Procenjena je i šteta na opštinskim putevima od 200 miliona dinara.

"Klizišta su i dalje aktivna tako da će trebati još sigurno mesec dana da se utvrdi koliku štetu su nanela nekategorisanim putevima", rekao je Stojanić.

Zbog klizišta u ovoj opštini su još uvek odsečeni od sveta zaseoci Samari, Zabave, Blagojevići i Zarići.

"Danas smo dobili ispomoć inženjerije Vojske Srbije. Procene su da će oni uspeti u narednih 10 dana da se probiju do tih zaseoka. Problem je što kiša koja danima pada pokreće nova klizišta na očišćenim deonicama ,masdine se zaglibljuju u blatu i to usporava proboj do odsečenih zaseoka.Ljudima se u tim selima pomoć dotura peške'', naglasio je Stojanić.

Na području kosjerićke opštine, po Stojanićevim rečima, oštećene su 54 kuće, od kojih većini preti urušavanje, a 3 su srušene. U svoje domove ne može da se vrati 12 porodica, a šteta na stambenim objektima biće takođe utvrđena po smirivanju klizišta, istakao je predsednik opštine Kosjerić.

"Budzet opštine Kosjerić je oko 300 miliona dinara i još uvek nije usvojen. Preuzeli smo od bivše vlasti dugovanja od 500 miliona dinara i bez pomoći države i donatora sami ne možemo sanirati štetu" ,poručuje Stojanić.

U Čačku šteta od poplava iznosi preko jedne milijarde dinara.

Šteta je određena u 1.043 domaćinstva, na površini od 1718,35 hektara.

Komisije su još uvek na terenu, pa će iskazane štete biti uvećane, a građani svoja oštećenja mogu prijaviti na šalteru gradske uprave, ukoliko komisije još uvek nisu bile kod njih, kako bi naknadno izasle na teren.

Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić zneo je preporuku javnim preduzećima, da razmotre mogućnost umanjenja i oslobađanja plaćanja komunalnih usluga one građane čija su domaćinstva oštećena u poplavi, što bi se odnosilo i na privredne subjekte.