• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kirbi: Na donacije ne plaćati porez

Ambasador SAD Majkl Kirbi pozvao je danas Ministarstvo finansija Srbije da razmotri mogućnost da se humanitarna pomoć za ugrožene poplavama tretira kao donacija i da se na nju ne plaća porez.

Kirbi je predložio da onima koji imaju višak novca da ga daju u dobrotvorne svrhe.

"Hajde, momci, pomozite. Morate sami sebi pomoći, to je poenta. Bog pomaže onima koji sebi pomažu. U Srbiji postoji duga tradicija filantropije, još od 12. veka, kada je Stefan Nemanja izgradio Studenicu. Stanje se u poslednje vreme menja na bolje, a kada govorimo o filantropiiji, govorimo i o poreskoj politici", rekao je Kirbi na konferenciji o filantropiji u hotelu Hajat.

Kirbi je na početku govora pozdravio "prijatelja iz Delte" i naveo da zna da kompanija Delta stipendira dosta studenata, a kao pozitivan primer naveo je i Fond B 92.

Predsednik Delte Miroslav Mišković optužen je pred Specijalnim sudom za zloupotrebe sa putarskim preduzećima, a Delta je nedavno potpisala sporazum o strateškom partnerstvu sa američkom konsutantskom kompanijom Ridž global (Ridge), čiji je predsednik Tomas Ridž bio i prvi sekretar za unutrašnju bezbednost SAD.

Kirbi je rekao da je potrebno podsticati ljude da daju u dobrotvorne svrhe, a ne ulaziti u njihove motive, i kao primer naveo najpoznatije američke dobrotvore Rokfelera i Karnegija, za koje je naveo da "nisu važili kao najbolji za saradnju".

Ambasador SAD je naveo da je funkcionalna ekonomija uslov za stvaranje viška novca, a da funkcija Vlade može biti korisna ako stvori pogodan institucionalni okvir za davanje u dobrotvorne svrhe.

Predstavnik američke organizacije Katalist Nejtan Košal rekao je da je 2013. godine u Srbiji u dobrotvorne svrhe dato 80 miliona evra, uključujući i sredstva iz dijaspore, dok
je za samo tri nedelje tokom poplava dat 31 milion evra i još nekoliko miliona iz dijaspore.

Na konferenciji je istaknuto da u Srbiji nema poreskih olakšica za filantropiju i da "nijedno dobro delo neće biti oprošteno", a direktor Fonda B 92 Veran Matić naveo je i da će se uskoro govoriti i "uhvaćen u dobročinstvu".

"Sistem u kojem funkcionišemo više stimuliše destruktivno od plemenitog. Nedostaju sistemski okviri i ogroman problem je što ne postoje socijalne karte, pa pomnoć dobijaju i ljudi koji imaju trospratne kuće. Građani osećaju tu nepravdu i gube poverenje u solidarnost", rekao je Matić, i dodao da je u toku "ubijanje empatije".

Matić je naveo da će fokus Fonda B92 biti na obnovi obdaništa u Svilajncu, za koju je potrebno 720.000 evra i da je veoma teško prikupiti prvih 100.000 evra.

Ministar kulture Ivan Tasovac rekao je da poreske olakšice ne mogu biti motiv, nego nagrada za dobročinstvo, i istakao da filantropija mora biti dobrovoljna.

Proslavljeni košarkaš Vlade Divac, osnivač Fondacije "Ana i Vlade Divac", rekao je da je zahvaljujući toj fondaciji više od 2.000 izbeglica dobilo dom i da želi da pomogne i ugroženima poplavama.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image