Većina tih fakulteta školarine nije menjala i po nekoliko godina, a neki su na predlog Ministarstva prosvete ipak odustali od te ideje.

Definitivno najskuplji u Srbiji i naredne akademske godine biće Arhitektonski fakultet za koji će studenti morati da izdvoje 240.000 dinara.

Najmanje novca, iako su neki od tih fakulteta povećali školarine, studenti će morati da daju za Tehnički fakultet u Boru, Tehnološko-metalurški fakultet, Rudarsko-geografski, Mašinski, Fizički i Fakultet fizičke hemije.

Za te fakultete samofinansirajući studenti moraće da plate od 50.000 do 66.000 dinara po godini.

Student prorektor Univerziteta u Beogradu Miloš Obradović rekao je za MONDO da nijedno povećanje školarina nije prijatno za studente i izrazio nadu da će se takav trend u narednim godinama zaustaviti.

On kaže da cene nisu drastično povećane, kao i da je dogovoreno sa pojedinim fakultetima na kojima će školarina biti skuplja, da smanje cene drugih usluga, kao što su cena ispita, prijave, takse…

"Ipak studentima mora nešto i da se olakša", rekao je Obradović i dodao da se većina njih protivi najavljenom povećanju školarina, ali da je za sada sigurno da neće organizovati proteste.

Neki od fakulteta koji su povećali školarine za narednu akademsku godinu nisu to uradili već godinama unazad. Takav je slučaj sa Mašinskim koji cenu školarine nije menjao 10 godina, a sada je povećana za 6.000 dinara i iznosiće 66.000.

Rudarsko-geološki iako je povećao cenu školarine ostaje među najjeftinijima. Samofinansirajući studenti za godinu studija će morati da izdvoje 55.000 dinara.

Prijavljivanjem kandidata juče je počeo upis na fakulte i visoke strukovne škole u Srbiji. Prijavljivanje traje do 5. jula, a polaganje prijemnih ispita trebalo bi da bude od 7. do 10 jula.

Ove školske godine na osnovne studije na Beogradskom univerzitetu biće upisano oko 15.000 budućih studenata. Za više od 60 odsto, odnosno za više od 9.000 njih, upućen je zahtev vladi da to budu studenti na budžetu.