Vršilac funkcije pokrajinskog sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Branislav Bugarski je na vanrednoj konferenciji za novinare istakao da nije bilo nikakvog razloga da resorno ministarstvo donese pravilnik, objavljen 14. jula, prema kojem je maksimalno dozvoljena količina ostataka sredstava za zaštitu bilja u hrani i hrani za životinje sa prethodnih 0,05 povećana na nivo od 0,25 mikrograma po kilogramu, jer kako je rekao, kukuruz prošlogodišnje proizvodnje je ispravan a uz to su se i naši proizvođači mleka u junu adekvatno pripremili za primenu pravila o "nivou 0,05".

Bugarski je tu odluku, koja će važiti do kraja ove godine, ocenio kao "nedostatak politike" koju vodi aktuelno Ministarstvo poljoprivrede u srpskom agraru.

Pokrajinska vlada traži da resorno ministarstvo objavi gde su žarišta aflatoksina u Srbiji, pošto ih u Vojvodini, kako je naveo Bugarski nema, kao i da se nedeljno objavljuje kolike su količine uvezenog mleka u Srbiju i koji su nivoi aflatoksina u tom mleku koje na domaće tržište stiže iz inostranstva.

 Protiv ovakve odluke Ministarstva poljoprivrede reagovali su i politički oponenti. Narodna poslanica Gordana Čomić (DS) uputila je javno pitanje ministarki poljoprivrede zbog čega je granica za dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku ponovo podignuta sa 0,05 na 0,25 mikrograma po kilogramu.

"Granica za dozvoljeni nivo aflatoksina je nakon 15 dana odlukom objavljenom na sajtu Ministarstva poljoprivrede ponovo podignuta za nivo aflatoskina u mleku sa 0,05 na 0,25, pri čemu taj pravilnik važi do 31. decembra. Šta je osnov za promenu iznosa, na osnovu čega je doneta takva odluka i šta možemo da očekujemo od nove godine?", upitala je Čomić u delu sednice Skupštine Srbije predviđenom za postavljanje pitanja predstavnicima vlasti.

Ona je rekla da svi građani moraju da znaju šta će biti sa mlekom i granicom aflatoksina od 1. januara 2015, jer je to "stvar koja zanima celu Srbiju".

"“Javnost zahteva da Vlada da detaljne informacije o razlozima za podizanje iznosa aflatoksina", precizirala je Čomić.

Po novom pravilniku koji je stupio na snagu, maksimalni dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku povećan je sa 0,05 na maksimalno dozvoljenih 0,25 mikrograma po kilogramu, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede. Ovaj pravilnik stupio je na snagu 15. jula, dan nakon objavljivanja u "Službenom glasniku", a primenjuje se do 31. decembra 2014. godine.

Odluku je donela ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković, uz saglasnost ministra zdravlja.