Biznismen Stanko Subotić Cane i još 14 osoba, u ponovoljenom suđenju pred Specijalnim sudom u Beogradu, oslobođeni su danas optužbi za šverc cigareta tokom devedesetih godina, jer je došlo do apsolutne zastarelosti.

Optužbi su oslobođeni i nekadašnji direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes, Subotićev sestrić Nikola Milošević, Stevan Banović, Milan Ranković, Ivana Krčmaričić, osnivač paravojne jedinice Škorpioni Milan Milanović Mrgud, bivši načelnik novosadske policije Miodrag Zavišić.

Oslobođeni su i bivši šef novosadske Državne bezbednosti Milovan Popivoda i bivši radnici carine Nebojša Nikolić Tarzan i Drago Dodevski, kao i radnik Subotićevog preduzeća Mia Ub Miroslav Pešić, pevačica Ivana Olujić, Luka Nenadić i Stevan Banović.

Obrazlažući presudu, predsedavajući sudija Dragan Milošević rekao je da su optužbi za šverc cigareta tokom 1995. godine optuženi oslobođeni, jer je došlo do zastarelosti.

"Mogu da kažem da je Tužilaštvo za to krivično delo podnelo najjače dokaze, ali mi nismo ni ulazili u njihovu ocenu, jer je došlo do apsolutno zastarelosti", kazao je sudija.

Kada su u pitanju optužbe iz 1996. godine za šverc cigareta, Milošević je istakao da Tužilaštvo za organizovani kriminal nije podnelo adekvatne dokaze koji bi dokazali nesumnjivu krivicu da je Subotić organizovao kriminalnu grupu i šverc cigareta.

"Jednostavno nisu postojali dokazi da je Subotić organizovao kriminalnu grupu i zato su oslobađajuće presude", kazao je Milošević.

Analizirajući dokaze, on je naveo da sud nije mogao da koristi svedočenje Đorđa Subotića o švercu, jer je pribavljeno na nezakonit način.

Prema njegovim rečima, ključan dokaz bila je i dokumentacija koja je stigla iz Makedonije, a koja dokazuje da firma "Sukces" nije bila pod kontrolom Subotića, već pod kontrolom Vojske Jugoslavije.

On je naveo i da je Subotićeva firma "Mia Ub" imala neophodne dozvole i licencu za rad.
Sudija Milošević je rekao je i da nije bilo političkih pritisaka na sud.

Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je danas da će to Tužilaštvo uputiti žalbu na ovu presudu.

Radisavljević je za agenciju Beta kazao da se danas u Višem sudu čula argumentacija Veća prvostepenog suda sa kojom se Tužilaštvo u velikoj meri ne slaže.

"Čuli smo samo razloge koji se odnose na dokaze predstavljene od strane odbrane i prema kojima imam rezerve. Nismo čuli nijedan komentar dokaza koje je Tužilaštvo prikupilo tokom postupka, a to će verovatno biti tema kojom ćemo se baviti u žalbenom postupku",
rekao je Radisavljević.

On je ocenio da je reč o dokazima za koje Tužilaštvo smatra da direktno povezuju optužena lica sa švercom cigareta i kompanijama koje su pomenute u optužnici.

"Sve to je ostalo nedorečeno i neobjašnjeno u razlozima prvostepene presude koji su danas objavljeni", kazao je tužilac.

Prvom presudom Subotić je u odsustvu bio osuđen na šest godina zatvora, ali je Apelacioni sud ukinuo tu presudu i predmet vratio na ponovno suđenje koje je počelo u junu prošle godine.

On se predao mesec dana nakon početka ponovoljenog suđenja, pošto je prethonodo ukinuta poternica za njim i izrečena mera pritvora zamenjena uplatom jemstva od 538.000 evra.

Subotić se teretio da je bio na čelu grupe koja je tokom 1995. i 1996. godine iz Makedonije švercovala cigarete u Srbiju i prodavali ih pravnim i fizičkim licima.

Po optužnici, ta grupa je na štetu državnog budzeta stekla dobit od 28 miliona evra i šest miliona američkih dolara.

Subotić je sve vreme trajanja procesa tvrdio da nije kriv, istakavši da se našao u "jednom turbolentnom vremenu, nedovoljano iskusan za sve izazove".