"Projekat sanitarne zaštite Sušičkog vrela treba da uradi Opština Čajetina i odobri Ministarstvo zdravlja, i tada inspekcijske službe kreću u posao sanitarne zaštite", rekao je Milošević.
Gradsko veće Užica raspravljaće o poslovodstvu JKP "Vodovod" na sednici u četvrtak ili petak, i doneti određene odluke, najavio je gradonačelnik.
Na pitanje novinara da li smatra da je odgovoran za problem s vodom, Milošević je rekao da oseća odgovornost, i da će izveštaj pokazati da li je uzrok ljudski faktor ili priroda.
Gradonačelnik Užica je rekao da se tek kada se dogodio problem, saznalo za neobezbeđen ventil kojem je mogao da pristupi bilo ko.
"Naravno da će se takav propust kažnjavati", rekao je gradonačelnik Užica.
Napomenuo je da je potom glavni ventil na cevovodu u Staparima zaštićen, a voda je ispuštena iz cevovoda.
Ventil u crpnoj stanici Stapari sprečava dotok vode iz jezera Vrutci i "mešanje" sa vodom koja od februara stiže u Užice iz podzemnog izvorišta Sušičko vrelo novim cevovodom koji je napravila Vojska Srbije.
Ministar bez portfelja zadužen za vanredne situacije Velimir Ilić ocenio je ranije danas da bi za pojavu algi i nematoda u užičkom vodovodu mogao da bude odgovoran ljudski faktor.
Ilić je posle sastanka sa rukovodstvom i direktorima javnih preduzeća u Užicu rekao da će se tačan uzrok pojave algi i nematoda u užičkom vodovodu znati za dan, dva, kada bude gotov izveštaj stručnjaka iz Instituta Jaroslav Čarni, ali da on smatra da je najverovatnije u pitanju ljudski faktor.
Prema njegovim rečima, stručna komisija Instituta utvrdiće da li je zbog ljudske greške pušten ventil koji je bio neobezbeđen i tako prouzrokovao mešanje vode sa akumulacije Vrutci sa vodom sa Sušičkih vrela.
"Vodovod tvrdi da se pritisak vode nije menjao, pa postoji i opcija da su alge na Sušička vrela dospele podzemnim vodama", objasnio je Ilić.
Ilić je istakao da će izveštaj Instituta Jaroslav Čarni biti prosleđen nadležnim organima kako bi se ispitala odgovornost za ono što se desilo.
"Problem sa vodom u Užicu nije rešen do kraja. Pušten je alternativni vodovod sa Sušičkih vrela, ali nije urađena sanitarna zaštita tog vodozahvata koje zagađuje 67 klaničnih postrojenja.
Takođe mora se hitno nastaviti sa aktivnostima na osavremenjavanju Fabrike vode u Užicu za koju je potrebno sedam miliona evra. To je jedino trajno rešenje kako bi Užičani pili zdravu vodu", rekao je Ilić.
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Berislav Vekić izjavio je da će ministarstvo do kraja sedmice, posle razmatranja elaborata o zagađivačima izvorišta Sušička vrela, izdati nalog sanitarnoj inspekciji da postupi u skladu sa zakonom.
Vekić je istakao i da su od uvođenja vanredne situacije u Opštoj bolnici Užice preduzete sve mere.
"Problem je bio sa 137 pacijenata koji su morali biti upućeni na dijalizu u Projepolje, Sjenicu, Čačak, Kraljevo i Loznicu. Ovaj problem rešiće se za dan-dva obezbeđivanjem velike cisterne sa vodom, koja će omogućiti da se dijalize obavljaju i u užičkoj bolnici", rekao je Vekić.
Vekić je istakao da se broj algi u vodi za piće smanjuje i da za sada nije evidentiran nijedan slučaj crevne infekcije u Užicu.
Zbog pojave algi i nematoda (mikroorganizama koji žive u vodi), Republička sanitarna inspekcija zabranila je u subotu, 19. jula, upotrebu vode iz užičkog vodovoda za piće.
Prethodna slična kriza vodosnabdevanja zadesila je Užice krajem 2013, kada je zabranjeno snabdevanje vodovoda vodom iz akumulacije Vrutci.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte