• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Čigota da ostane, ne treba nam velnes

Izvor Tanjug

Specijalna bolnica Čigota ne treba da bude privatizovana na način na koji su se dosada vršile privatizacije u Srbiji jer je bi to bilo štetno za pacijente izjavio je direktor te zdravstvene ustanove Aleksandar Simić.

Specijalna bolnica Čigota na Zlatiboru, koja ove godine slavi jubilej od 50 godina postojanja, posluje na zadovoljavajućem nivou i nije ni u stečaju ni u restruktuiranju, naglašava Simić.

On podseća da se u ovoj bolnici pacijenti iz zapadne Srbije leče od hipertireoze, karcinoma štitne žlezde, metaboličkih poremećaja i dolaze na rehabilitaciju posle ortopedskih operacija

"Imamo loš primer privatizacije ovakvih ustanova u Sloveniji, gde su posle prodaje svi rehabilitacioni centri pretvoreni u velnes centre potpuno zanemarivši medicinsku delatnost u njima i imaju sada problem sa rehabilitacijom svojih pacijenata", ističe Simić.

Prema njegovim rečima neophodno je pre privatizacije uraditi detaljnu analizu svih rehabilitacionih centara u Srbiji, od toga kojom dijagnostikom se bave, šta leče do potreba države za tim uslugama.

U Čigoti je  217 zaposlenih,od čega 80 medicinskog osoblja,a samo 12 radnika je na platnom spisku Ministarstva zdravlja,dok se ostalima lični dohodak isplaćuje iz sopstvenih sredstava.

Smeštajni kapaciteti su 350 ležajeva,od čega je 73 namenjeno pacijentima.

Pacijenti u Čigotu dolaze preko PIO fonda. Razvili smo i fizikalnu medicinu,tako da imamo do 40 pacijenata operisanih u užičkoj Opštoj bolnici na ranoj rehabilitaciji. Jedini u Zapadnoj Srbiji imamo terapijski blok iz nuklearne medicine za lečenje karcinoma štitaste žlezde radio jodnom terapijom , naglašava Simić.

Program lečenja gojaznosti Čigota poslednjih godina beleži porast od 20 odsto više korisnika od kojih ima i onih iz Australije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Od pre šest godina u ovoj specijalnoj bolnici sprovodi se i program prevencije dečje gojaznosti Čigotica, koji se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja.

Čigota je i naučno nastavna baza Medicinskog fakulteta u Beogradu,čiji profesori endokrinolozi,endohirurzi,neurohirurzi i kardiolozi svakog vikenda primaju pacijente na Zlatiboru. Sarađujemo i sa Medicinskim fakultetom iz Foče i njihovi studenti u Čigoti obavljaju vežbe iz nuklearne medicine ,kaže Simić.

Po njegovim rečima,interes celog ovog regiona i pacijenata je da ova ustanova nastavi da radi na način kao i do sada.

Treba misliti o pacijentima,jer bi privatizacijom sve to bilo ugroženo.Mnogo bolji model za nas bi bilo privatno-javno partnerstvo , naglašava Simić.

On ističe i da do sada nije bilo razgovora sa zainteresovanim kupcima za Specijalnu bolnicu Čigota na Zlatiboru, koja je odlukom Višeg suda pripala PIO fondu, koji je učestvovao u njegovoj izgradnji i koji je 2007. godine,kada je Vlada takođe raspisala privatizaciju, to stopirao tužbom, koja je nedavno dobila sudski epilog.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

jasamza

podrzavam!!! velnesa ima i previse!!!!

special image