Disciplinsko veće Advokatske komore Vojvodine izreklo je danas advokatu iz Novog Sada Kristijanu Vencelu kaznu brisanja iz imenika advokata ove komore na period od dve godine jer je, uprkos štrajku advokata, obavljao advokatske poslove pred novosadskim Osnovnim sudom.

Advokatska komora Vojvodine ovu odluku obrazložila je Vencelovim "nedostojnim ponašanjem", kojim je prekršio norme Statuta Advokatske komore Srbije.

U obrazloženju se precizira da je Vencel pristupio na saslušanje osumnjičenih i obavljao advokatsku delatnost u pet predmeta pred Osnovnim sudom.

"Time je počinio težu povredu dužnosti advokata predviđenu Statutom Advokatske komore Srbije, potom normi ponašanja iz Kodeksa profesionalne etike advokata, kao i Zakona o advokaturi", dodaje se u obrazloženju Advokatske komore Vojvodine.

Danas se navršava dva mjeseca od kada je započet generalni štrajk advokata Srbije, a za to vreme suprotstavljeni stavovi Advokatske komore Srbije i ministra pravosduđa Nikole Selakovića nisu se ni za milimetar približili.

Iz Advokatske komore Srbije ponovili su zahtjeve Selakoviću u kojima su naveli da je neophodna suštinska, a ne kozmetička promena "neustavnih zakona o javnim beležnicima i pratećih zakona", dok u Ministarstvu pravde kažu da su suštinski ispunjeni zahtevi advokata time što im je omogućeno da i oni sklapaju ugovore.

KRIVIČARI SU ORUŽJE U ŠTRAJKU, A NOTARI IH SE NE TIČU

Povodom zahteva da se bar pojedini advokati izuzmu iz štrajka da prvosuđe ne bi bilo potpuno blokirano oglasila se danas advokat iz Beograda Zora Dobričanin, član Inicijativnog odbora Advokatske krivične unije.

Dobričanin je upozorila vođe protesta advokata da su krivičari i njihovi klijenti u pritvorima oslonac i oružje obustave rada bez kojih ona ne bi bila ni primećena, i pozvala ih da pritvorske predmete izuzmu iz obustave rada.

Dobričanin, koja je jedan od najuglednijih ženskih krivičara, odnosno branilaca u krivičnim postupcima, smatra da broj advokata koji brani ljude u pritvoru nije toliki da može da donese odluku o prekidu protesta ili o izuzimanju pritvorskih predmeta iz protesta - ali da jeste dovoljan da "upropasti" protest.

"Zamislite šta bi se desilo da samo pripadnici Inicijativnog odbora AKU odluče da pozovu novinare ispred Palate pravde i pred kamerama transparentno uđu u sud i objave da će ubuduće postupati u pritvorskim predmetima - to bi svakako bio kraj protesta...", navela je Dobričanion u pismu Upravnom odboru Advokatske komore Srbije (AKS) u koje je Tanug imao uvid.

Ona je podsetila da u parnicama uglavnom sve funkcioniše preko podnesaka i samozastupanja stranaka, kao i da mnogi kompanijski advokati nikada nisu ni prestajali da rade.

Advokatica je pozvala vođe protesta advokata da ne pomažu vlastima da ljude drži u pritvorima, ističući da je represija legitimna poluga vlasti - ali ne i advokature.

"Drage naše vođe, nemate pravo da budete tvrdoglavi, ni sujetni, niti nerazumni i nemate pravo da pomažete vlasti da ljude drži u pritvorima... ako advokatura podstice represiju, onda je to negacija osnovnih premisa advokature, a posebno u situacijama gde advokati predstavljaju procesnu pretpostavku za ukidanje neosnovanih pritvora", navela je Dobričanin.

Prema njenim rečima, država je uvođenjem "dobrovoljaca" po službenoj dužnosti, iznašla mogućnost da hapsi, dok komore štrajkolomcima, kako je navela, ne mogu baš ništa. Ti advokati koji rade i tokom obustave rada nisu čak ni predmet osude komora, ali jeste Inicijativni odbor Advokatske krivične unije (AKU), navela je Dobričanin.