"Vlada i premijer ne mogu svako pitanje o padu helikoptera da doživaljavaju kao napad na sebe", rekao je Tadić na konferenciji za novinare, ističući da istraga mora da pokaže šta se desilo u lancu komandovanja.

Upitan da li bi, da je u ulozi predsednika države, tražio novu komisiju za ispitivanje uzroka pada helikoptera, Tadić je podsetio da je bio član Vrhovnog saveta odbrane koji je tražio novu istragu o smrti dvojice gardista na Topčideru.

Ta istraga, kako je rekao, nije dovela do konačnih zaključaka, ali je osporila rezultate vojne komisije i rasvetlila nove probleme.

"Istraga, i ako je potrebno još jedna istraga, mora da razjasni šta se desilo u lancu komandovanja. Krivica se ne može svaliti na pilote, jer je očigledno da u čitavom sistemu vojnog komandovanja i u nadležnostima određenih civilnih lica došlo do grešaka koje su dovele do pada", rekao je Tadić.

On je naveo da je i njemu, dok je bio predsednik države, u otežanim klimatskim okolnostima, po lošem vremenu ili u toku noći, bilo onemogućeno da leti helikopterom zbog sigurnosti.

"Sad se postavlja pitanje zašto je bilo moguće da se izvede ovakav let u vrlo otežanim okolnostima leta, zašto let nije bio kraći da bi se sprečio ulazak u noćne uslove leta", rekao je Tadić.

Helikopter Vojske Srbije srušio se u petak, 13. marta, kod Surčina u akciji spašavanja novorođene bebe iz Novog Pazara, kada je poginulo četiri člana posade, lekar, sanitetski tehničar i beba.

Na sajtu Ministarstva odbrane objavljeni su, 3. aprila, izveštaji komisija za utvrđivanje uzroka nesreće helikoptera - Izveštaj Komisije koju je formirao načelnik Generalštaba Vojske Srbije i Izveštaj stručne komisije koju je formirao komandant RV i PVO.