"Naše negodovanje je još snažnije stoga što je ministar svoj predlog uputio u godini kada obeležavamo 15. godišnjicu vraćanja verske nastave u školstvo Srbije, po modelu kojim se ponosimo jer izražava duh demokratičnosti, ravnopravnosti i potpunog međuverskog saglasja kojim danas, a i nadalje, treba da se odlikuje naša država", navodi se u zajedničkom saopštenju objavljenom na sajtu Srpske pravoslavne crkve.

"Izražavamo uverenje da Srbiju, u pogledu građanskih prava verujućih, niko neće pokušati da vrati u godine koje ne pamtimo po dobru i da anahrone stavove gospodina Verbića, potpuno nesaglasne sa dužnošću koju obavlja, ne deli nijedna odgovorna ličnost u Vladi Srbije", navodi se u saopštenju.

Izjavu su potpisali episkop bački SPC Irinej, beogradski nadbiskup i metropolit Stanislav Hočevar, reis Islamske zajednice Srbije Adem Zilkić, biskup Slovačke evangeličke Crkve Samuel Vrbovski, superintendent Gabor Dolinski iz Evangeličke hrišćanske crkve, biskup Reformatske hrišćanske crkve Bela Halas i vrhovni rabin Jevrejske zajednice Srbije Isak Asiel.

A ŠTA JE ZAISTA PREDLOŽENO

Ministar prosvete Srđan Verbić rekao je 18. decembra da đaci u srpskim školama imaju više časova nego što je to zakonom dozvoljeno i zatražio da nadležna stručna tela preispitaju nastavne programe kao bi se ta praksa prekinula.

Ministar je dodao da treba smanjiti broj obaveznih izbornih predmeta - veronauke i građanskog vaspitanja.

"Trebalo bi da se broj časova obaveznih izborih predmeta smanji i da se ne izučavaju svih 12 razreda osnovne i srednje škole nego u četiri. Stručna tela treba da procene kako i u kom obimu", kazao je Verbić.

Verbić je ukazao i da 14 godina od kako su uvedeni predmeti građansko vaspitanje i veronauka nije bilo ozbiljnih procena učinka tih predmeta i efekata nastave.

Anketa Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, koja je objavljena pre dve godine, pokazuje da su lekcije veronauke prvacima potpuno neprilagođene, a veroučitelji su ih ocenili jedinicama.