Molitvu za mir predvodili su muftija Muhamed Jusufspahić, otac Aleksandar Praščević, fra Leopold Rohmes i rabin Isak Asiel, a prisustvali su predstavnici vlasti, diplomatskog kora i brojni građani i vernici.
Praščević je zahvalio Islamskoj zajednici Srbije i kulturnom društvu ''Gajret'' za poziv na molitvu za mir.
''Ovim ste ukazali veliku čast i ljubav SPC-u koja se uvek trudi da pruži i uzvrati ljubav svima bez obzira na veru, naciju, kulturu i različita ubeđenja. Danas sabrani u nadi i ljubavi, a ispunjeni verom u jednoga Boga svedočimo da smo deca božja posvećena očuvanju i razvijanju međusobnog poverenja, saosećanja i uzijamnog davanja u ljubavi'', rekao je Praščević.
Podsećajući da je u noći između 17. i 18 marta 2004. godine zapaljena i Bajrakli džamija, muftija Jusufspahić rekao je da je među ljudima koji su bili ispred džamije, u rulji, bilo muslimana koji su bili hrabri da dođu i budu sa svojom džamijom.
Međutim, kako je rekao, bilo je i hrišćana koji su došli da spreče one koji hoće da poharaju u njihovo ime.
U noći između 17. i 18. marta 2004. godine spaljene su Bajrakli džamija, niška Islam - agina džamija, a napadnute su novosadska i zvornička džamija, kada je bespovratno izgubljeno veliko kulturno istorijsko blago Beograda, Niša, ali i zemlje, rečeno je na konferenciji nakon molitve.
Tom prilikom je navedeno i da je paljenje džamija predstavljalo reakciju napada na 17-martovske događaje na Kosovu i Metohiji u kojima je stradao veliki broj pravoslanih hramova, bisera srednjovekovne vizantijske umetnosti i arhitekture.
Kako je navedeno, sreća se ne može graditi na ruševima tuđe nesreće.
U današnjem vremenu razvijenih komunikacija, ekonomske povezanosti, turizma, zbližavanja različitih svetova - džamije uz srednjovekovne srpske manastire predstavljaju prave svedoke ljudske tolerancije, međusobnog prožimanja različitih kultura, ljudske koegzistencije kroz vekove.
Tom prilikom je istaknuto i da je cilj da se digne glas i da se bori protiv uništavanja kulturnog blaga i kulturne baštine bilo kojeg naroda i da se kulturna baština izdigne iznad niskih pobuda svakoga, te da se sačuva za pokoljenja koja dolaze.
Nakon molitve otvorena je izložba ''Naši hramovi - naša amanet'' u okviru koje su posetioci imali priliku da vide arhivska dokumenta iz osmanskog perioda.
U okviru izložbene postavke posetioci su mogli da vide i najstariji primerak kurana na Balkanu.
Haos na kraju i poraz Crvene zvezde: Teo promašio za produžetak, sudije u prvom planu!
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Ogromna greška sudija na štetu Crvene zvezde: Najbitniji poeni na meču nije trebalo da važe!
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Željko zagrmeo zbog rasporeda Partizana: "Veoma interesantno, drugi put nam se dešava"